ZenRobotics Recycler - robot, który sortuje śmieci

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 19:02
Maszyna, którą zbudowali Finowie, posiada sztuczną inteligencję. Dzięki niej jest w stanie odróżnić np. drewno od metalu.
Audio

Jak zauważa dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, takie roboty były tworzone już od lat i właśnie największą trudność wiązano z umiejętnością maszyny do rozpoznawania przedmiotów i materiałów.

Robot ZenRobotics Recycler posiada bogaty zestaw czujników i sensorów m.in. kamery na podczerwień, aparat rentgenowski, skanery laserowe 3D, wykrywacze metalu czy czytniki kodów kreskowych i wagi.

Jak się okazuje, analizuje on dane z prędkością 80Hz a jego algorytm wzorowany jest na ludzkim móżdżku. To pozwala mu na rozpoznawanie około z 50% podsyłanych mu materiałów na ten czas. Prace ulepszające trwają.

Więcej o robocie segregującym śmieci dowiesz się słuchając audycji "Czwarty wymiar".

ap

Czytaj także

Japoński robot-pacjent dla przyszłych stomatologów (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 19:29
Wyobraź sobie mało precyzyjnego dentystę, który, wwiercając się w twój ząb, przypadkiem przetnie dziąsło. Japończycy wymyślili robota, który ma stać się królikiem doświadczalnym dla adeptów stomatologii. Po takiej praktyce mają być świetnie wyszkoleni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytul swojego robota, a on cię... pokocha

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 19:51
Naukowcy z Singapuru stworzyli maszynę, która potrafi kochać, obrażać się, bywa zazdrosna... Prawie jak człowiek. Robot nazywa się Lovotics.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Windoro - robot, który myje okna

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 20:15
Robot składa się z dwóch modułów, które montuje się po obu stronach okiennej szyby. Moduły utrzymują się na szklanej powierzchni dzięki magnesom neodymowy.
rozwiń zwiń