MindMatch - jak znaleźć najlepiej dopasowanego terapeutę?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 16:05
- MindMatch to platforma, która pomaga znaleźć terapeutę najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb i oczekiwań - mówi w Czwórce jej współtwórczyni Zosia Smoleń.
Nowa strona interentowa ma pomóc w wyborze właściwego terapeuty
Nowa strona interentowa ma pomóc w wyborze właściwego terapeutyFoto: shutterstock/ AnnaStills

Pomysł na aplikację zrodził się na podstawie doświadczeń własnych i znajomych, którzy wśród wielu terapeutów nie mogli znaleźć tego, który by im odpowiadał i był dopasowany do ich potrzeb. Wiele osób rezygnuje z psychologa już po pierwszej terapii, jako przyczynę podając właśnie niedopasowanie. 

Zanim się umówisz sprawdź

- Ważny jest klimat rozmowy i to, czy terapeuta nam odpowiada. Istotne jest, jak prowadzona jest terapia - mówi gość audycji. - Tego niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić przed spotkaniem ze specjalistą. Dlatego chcemy, żeby osoby potrzebujące pomocy mogły przynajmniej wstępnie poznać terapeutów. Temu ma służyć nasza platforma.

Na stronie znajdziemy test, a także krótką prezentację specjalistów. - Każdy psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta będzie posiadał  filmik, w którym będzie się przedstawiał, mówił o tym, co robi, w czym się specjalizuje - tłumaczy Patrycja Machno, współautorka projektu. - To na pewno ułatwi odbiorcom wybór odpowiedniego terapeuty. Dla wielu ważny jest tembr głosu, mimika, płeć, a także inne cechy indywidualne. To wstępnie będzie widoczne na nagraniach.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MindMatch (@mindmatch.pl)


Test i wstępna diagnoza

Test będzie także podstawą do tworzenia bazy danych. Algorytm będzie je analizował i na podstawie dodanych cech będzie stawiał wstępną diagnozę. - Pytania opierają się o formularze, które są używane na całym świecie do diagnozowania depresji czy innych chorób, np. depresji Becka czy Hamiltona - tłumaczą rozmówczynie Jeremiego Angowskiego. - Są to gotowe, przećwiczone formularze, które zostały przez nas skompilowane. Usunęłyśmy niepotrzebne, powtarzające się rzeczy i na tej podstawie algorytmy sztucznej inteligencji przewidują cały zestaw chorób.


Posłuchaj
12:59 _PR4_AAC_TOP_ 2023_03_22-17-06-59.mp3 Zofia Smoleń, Patrycja Machno o możliwościach platformy MindMatch

Diagnoza to tylko pierwszy etap leczenia. W kolejnym kroku algorytmy sztucznej inteligencji poszukują w bazie odpowiedniego terapeuty, który sprawdził się w podobnych przypadkach i którego rekomendują inni użytkownicy platformy.

Projekt jest jeszcze w fazie początkowej, w dalszym ciągu jego autorki poszukują terapeutów chętnych do współpracy. - Chcemy, żeby terapia była dla każdego dużo bardziej dostępna niż obecnie - podkreślają jego autorki.


 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski 

Goście: Zofia Smoleń, Patrycja Machno (autorki platformy MindMatch)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 17.15

aw