Palenie śmieci - śmiertelne niebezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 17:14
Jakość powietrza w Polsce należy do jednych z najgorszych w UE. Eksperci uważają, że główna przyczyna leży w śmieciach - a konkretnie, w ich paleniu.
Audio
  • Profesor Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej i Jakub Jędrak Krakowski alarm Smogowy, Polski Alarm Smogowy opowiadają o jakości powietrza w Polsce i konsekwencji płynących z palenia śmieci (Czwórka/Czat Czwórki)
Od 1 września 2019 roku ma obowiązywać w Krakowie zakaz stosowania w kotłach grzewczych paliw stałych czyli węgla i drewna.
Od 1 września 2019 roku ma obowiązywać w Krakowie zakaz stosowania w kotłach grzewczych paliw stałych czyli węgla i drewna. Foto: Pixabay

Z raportu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) wynika, że z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii, połowa znajduje się w Polsce. Główną przyczyną może być to, że aż 20% Polaków uważa palenie śmieci w domach za ekologiczne. - Niestety, palenie śmieciami w Polsce jest powszechne - w tej kwestii eksperci zaproszeni do Czwórkowego studia nie mają wątpliwości.

Jakub Jędrak Palenie śmieci to szkodliwy proceder - ilość toksycznych związków, które się wtedy wydzielają jest porażająca


- Palenie śmieci to szkodliwy proceder - ilość toksycznych związków, które się wtedy wydzielają  jest porażająca - mówi Jakub Jędrak Krakowski Alarm Smogowy, Polski Alarm Smogowy. - Smog powstaje nie tylko od palenia śmieci - one sa tu tylko toksyczną przyprawą do toksycznego koktajlu z palenia węgla, drewna, spalin i odpadów z zakładów przemysłowych - dodaje. 

Przez zanieczyszczone powietrze zmniejsza się nasza jakość życia, 45 tysięcy ludzi umiera przedwcześnie. Powinniśmy przestać palić śmieci i przekonywać do tego innych w trosce o naszych najbliższych. Trzeba edukować i wywierać presję społeczną. Czwórkowi eksperci radzą też jaki typ ogrzewania wybrać.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: profesor Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej, Jakub Jędrak Krakowski Alarm Smogowy, Polski Alarm Smogowy

Materiał: Michał Piwowarek

Data emisji: 25.10.2016

Godzina emisji: 15.07

pj/bch