II Kongres Tańca

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 18:00
26–29 września 2020 roku w Warszawie odbędzie się finał II Kongresu Tańca, którego inicjatorem i głównym organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca. Do 17 września 2020 roku można się rejestrować na panele dyskusyjne, wydarzenia towarzyszące, a także Warszawskie Święto Tańca. Szczegółowy program i formularz rejestracyjny znajdziecie na stronie organizatora.
II Kongres Tańca
II Kongres TańcaFoto: mat. pras.

O II Kongresie Tańca

Nadrzędnym celem II Kongresu Tańca jest znalezienie odpowiedzi na kluczowe wyzwania stojące przed środowiskiem tanecznym w Polsce. Obecną kondycję polskiego tańca skonfrontujemy z diagnozą i postulatami I Kongresu Tańca, który odbył się w 2011 roku. Wypracujemy także harmonogram działania dla środowiska (instytucji, organizacji, aktywistów związanych ze sztuką tańca) na kolejne lata.

Kongres rozpoczął się pod koniec 2019 roku od kilkuetapowych konsultacji
z polskim środowiskiem tańca, w ramach których został wypracowany program.

Finał Kongresu składa się z dwóch części. Rozpoczynamy w sobotę 26 września Warszawskim Świętem Tańca – szkoły, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje kultury połączą siły, by zaprosić do tańca osoby uczestniczące w Kongresie, a także mieszkanki i mieszkańców Warszawy.

Na bezpłatnych warsztatach w różnych punktach miasta będzie można poznać całe spektrum tańca – od tradycyjnego oberka przez japońskie butoh po swinga i jazz. Wieczorem zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej i PROMU Kultury na spektakle, a także spotkania taneczne na Krakowskim Przedmieściu organizowane przez Pracownię Muzyki Tradycyjnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wystarczy się zapisać na stronie kongrestanca.pl, gdzie znajduje się także program Warszawskiego Święta Tańca.

27–29 września spotkamy się na części konferencyjnej.

Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca: „Na początku minionego roku doszliśmy do wniosku, że Kongres nie powinien być kilkudniowym spotkaniem, lecz długofalową dyskusją środowiska. W październiku 2019 roku otworzyliśmy ogólnopolską ankietę, aby się dowiedzieć, jakie zagadnienia należy podjąć. Na jej podstawie stworzyliśmy 6 segmentów tematycznych istotnych dla świata tańca. Ustaliliśmy, że będziemy się posługiwać logiką odbiorców, użytkowników, kreatorów, wykładowców; główną osią stał się człowiek. I tak powstało 6 grup konsultacyjnych. Efektem ich prac jest raport, który pokazuje, z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień środowisko tańca. Problemy te będą tematami paneli dyskusyjnych.

Ostatnim etapem konsultacji było zaproszenie grupy 18 ekspertów, którzy wspólnie uporządkowali cele, uszczegółowili tematy każdego panelu dyskusyjnego oraz zarekomendowali panelistów. Spotkanie w Muzeum POLIN będzie podsumowaniem dotychczasowych rozmów, które umożliwi realny początek zmian niezbędnych dla tańca”.

Efektem będzie wypracowana wspólnie strategia działania na kolejne lata. Jej realizacja ma przynieść polepszenie warunków tańca w Polsce i dalszy jego rozwój.

Panele dyskusyjne odbędą się w Centrum Konferencyjnym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także będą transmitowane on-line. Osoby, które chcą uczestniczyć w panelach na żywo w Warszawie, zapraszamy do rejestracji – startuje 3 września na stronie kongrestanca.pl.

Harmonogram części konferencyjnej

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Mordechaja Anielewicza 6)

27 września 2020, niedziela

12.30–15.00

Korzyści z tańca w życiu społecznym

15.30–18.00

Produkcja i zarządzanie tańcem w Polsce

28 września 2020, poniedziałek

9.00–11.30

Edukacja taneczna

12.00–14.30

Wyzwania społeczne, artystyczne i edukacyjne tancerzy

15.00–17.30

Rozwój artystyczny i zawodowy choreografów

29 września 2020, wtorek

9.00–11.30

Badania, krytyka, kuratorowanie tańca.

mat. pras.