X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lód księżycowy staruszkiem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 10:46
Już jakiś czas temu naukowcy ustalili, że na Księżycu znajdują się znaczące ilości wody i lodu. Natomiast nowe badanie sugeruje, że lód pokrywający Księżyc może mieć nawet miliardy lat i pochodzić z różnych źródeł.
Księżyc. Zdjęcie ilustracyjne
Księżyc. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Browna zostało opublikowane w magazynie naukowym „ICARUS”. Z jego wyników można wywnioskować, że część znajdującego się tam lodu może być taka stara jak sam Księżyc. Inne zaś depozyty lodu mogą być zdecydowanie młodsze. Wynika to z tego, że prawdopodobnie pod wpływem uderzenia asteroidy lub komety, pojawił się lód.

Naukowcy do przeprowadzenia badania użyli danych z sondy kosmicznej Lunar Reconnaissance Orbiter (NASA), która zresztą była ostatnio wykorzystana do stworzenia mapy 3D Księżyca. Badanie pokazało także, że lód ułożony jest tam warstwami, zatem jeśli nawierzchnia Księżyca jest „stara”, to można spodziewać się pod nią więcej warstw lodu. I te będą jeszcze starsze.  

aj

Zobacz więcej na temat: kosmos księżyc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak