Pyłomierz- wynalazek Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:59
Pyłomierz osobisty to urządzenie, które umożliwia sprawdzenie danych o jakości powietrza w miejscu przebywania jego użytkownika. Twórcami są naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Co więcej, urządzenie to zostało nagrodzone podczas wystawy wynalazczości w Hiszpanii.
Trwa walka z nadmierną emisją CO2 do atmosfery
Trwa walka z nadmierną emisją CO2 do atmosferyFoto: Pixabay.com

Jak działa to urządzenie?

Otóż, dokonuje pomiarów w czasie rzeczywistym oraz informuje użytkownika, kiedy należy podjąć działania prewencyjne. Pyłomierz może być przymocowany do paska, torby, hulajnogi, roweru itp. To daje szanse na dokonanie pomiarów powietrza w ciągu dnia.

Pyłomierz współpracuje także  z darmową aplikacją mobilną "Pyłomierz Dust Air". Aplikacja, korzystają z GPS, dzięki czemu precyzyjnie lokalizuje nasze urządzenie. Następnie przesyła dane pomiarowe do serwera, wstawia wyniki na mapę pomiarów i wyświetla je na ekranie naszego smartfona.

Administratorem systemu Dust Air jest Główny Instytut Górnictwa, który gromadzi informacje pochodzące ze wszystkich działających w terenie pyłomierzy osobistych. Dane ze wszystkich urządzeń można znaleźć na stronie internetowej dustair.gig.eu, na mapie zanieczyszczeń w zakładce Ranking.