Prawdziwy kolor koralowców

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 11:42
Kiedy poszczególne gatunki koralowców błyszczą całą paletą żywych barw, wcale się nie popisują. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Current Biology, w ten sposób zwierzęta te próbują odzyskać glony, bez których nie mogą żyć.
Rafa koralowa
Rafa koralowaFoto: visavietnam/pixabay

Koralowiec polega na symbiotycznym związku z algami, które żyją w jego tkance. Wiele koralowców ma zdrowy, brązowy odcień właśnie w momencie, kiedy partnerstwo – jego i glonów – kwitnie.

Czasami jednak poprzez np. skok temperatury wody morskiej, glony giną lub koralowiec sam je wydala. Bez tej brązowawej, wewnętrznej „fabryki fotosyntezy” pompującej pożywienie dla koralowca, leżący pod nim szkielet świeci przez półprzezroczyste ciało koralowca na biało. A to oznacza, że grozi mu śmierć głodowa.

Naukowcy odkryli, że aby odzyskać glony, niektóre gatunki koralowców otulają się jasnymi, czasem fluorescencyjnymi, błyszczącymi kolorami. Te mają łagodzić intensywne odbicia światła przez koralowiec i stworzyć właściwie warunki dla powrotu wrażliwych na światło alg. Naukowcy mówią, że to trochę tak, jakby koralowce wzywały glony do powrotu.

Zobacz więcej na temat: rafa koralowa