"David Byrne: American Utopia" w reżyserii Spike’a na zamknięcie American Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 10:40
Film stanowi komentarz do sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych i jest zapisem TED talku, którego bohaterem jest David Byrne — lider Talking Heads.
Filmowy zapis niezwykłego musicalu założyciela Talking Heads
Filmowy zapis niezwykłego musicalu założyciela Talking HeadsFoto: mat prasowe

Spike Lee reżyserujący Davida Byrne’a z Talking Heads? Jeśli myśleliście, że rok 2020 nie może was już niczym zaskoczyć, byliście w błędzie. Wbrew pozorom nie jest to tytuł wyłącznie dla fanów zespołu, jego lidera czy nawet musicali z Broadwayu. To aktualny komentarz do sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych i autorski rodzaj TED talku przerywany piosenkami i układami choreograficznymi. Z ekranu sączą się cytaty z Jamesa Baldwina i Janelle Monáe, wspominane są ofiary prześladowań rasistowskich: Emmett Till, George Floyd, Breonna Taylor czy Ahmaud Arbery. Najbardziej niezwykłe jest jednak to, z jaką powściągliwością i szacunkiem Spike Lee podchodzi do scenografii i wizji Byrne’a. Dominuje szarość i asceza, a każdy przebłysk koloru (choćby na powiekach performerów) okazuje się politycznym manifestem.

"American Utopia" Spike’a Lee pokazuje Davida Byrne’a w szczytowej, elektryzującej formie" - napisał o produkcji „Vanity Fair”.

Projekcja „David Byrne: American Utopia" 15 listopada o godz. 20:00 – online.

mg/mat prasowe

Zobacz więcej na temat: Spike Lee