Skalpel z nowym singlem i zapowiedzią albumu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 14:37
Wielkimi krokami nadchodzi płyta "Origins".
Duet Skalpel
Duet SkalpelFoto: Bartosz Holoszkiewicz/mat. prasowe

Po sukcesie krążka "Highlight" i singla "Escape" w remiksie Hani Rani, twórcy Skalpela - Marcin Cichy i Igor Pudło poczuli, że wypracowana przez nich formuła jazzu i elektroniki nadal budzi żywe emocje. Zapowiedziana przez nich na 4 listopada płyta "Origins" będzie zatem albumem bardziej śmiałym i brzmieniowo różnorodnym. Nowy krążek to inspirująca współczesna adaptacja różnych nurtów elektroniki oraz muzyki tanecznej milenijnego przełomu.

- Ta płyta to swego rodzaju prequel. Wracamy na niej muzyki lat 90., której słuchaliśmy i która inspirowała nas zanim odkryliśmy potencjał jazzowych brzmień. Trochę taka fikcyjna kompilacja jak te wypuszczane niegdyś przez Mo'Wax, Ninja Tune, Wall of Sound, !K7. Nostalgia miesza się tu z chęcią aktualizacji tamtych idei i nadania im współczesnego brzmienia. Jednocześnie jest to relacja naocznych i nausznych świadków z jednego z najciekawszych rozdziałów w historii muzyki elektronicznej - tłumaczy Igor Pudło.

Premierę "Origins" poprzedza publikacja nowego singla. W sieci znajdziecie już numer "Why Not Jungle". Utwór wylądował wraz z hipnotyzującym teledyskiem, którego autorką jest Katarzyna Miszczak.

Skalpel - Why Not Jungle (official video) / YouTube: SkalpelMusic

Skalpel od lat łączą inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Pierwsze dwa wydawnictwa duetu: "Skalpel" i "Konfusion" nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez Pitchfork, The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie. Płyty z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne "Transit" (2014) i "Highlight" (2020) to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego analogowo-cyfrowego brzmienia duetu.

Skalpel "Origins" - lista utworów:
1. Connection
2. Why Not Jungle
3. Momentum
4. Prism
5. Drive
6. White Label
7. Origin
8. Roots
9. Form
10. Past And Future
11. Night
12. Bass Tent
13. Fog
14. Ping

 

 

mat. prasowe, AŚ