Sklonowano wilka!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:44
Chińscy naukowcy poinformowali o udanym klonowaniu wilka polarnego. Szczenię o imieniu Maya urodziło się w Pekinie 10 czerwca, jednak dopiero teraz ogłoszono to osiągnięcie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SPhotocechCZ

Sinogene Biotechnologies, chińska firma zajmująca się klonowaniem zwierząt domowych, ogłosiła narodziny pierwszego na świecie sklonowanego wilka polarnego (Canis lupus arctos). Surogatką w tym przypadku była samica psa rasy beagle.

Podczas konferencji prasowej naukowcy wyjaśnili w jaki sposób udało się dokonać sklonowania. Jak podali: „Szczenię Maya powstała z DNA pobranego z próbki skóry wilka polarnego również o imieniu Maya, który zmarł ze starości w niewoli w parku rozrywki Harbin Polarland. Materiał genetyczny został następnie wprowadzony do pozbawionej jądra komórki jajowej samicy psa. W kolejnym kroku zaimplementowaliśmy komórkę jajową samicy beagle'a. Proces ten jest znany jako transfer jądra komórki somatycznej (SCNT)”.

To zasadniczo ta sama metoda, która została po raz pierwszy zastosowana w przypadku owieczki Dolly w 1996 roku. Do tej pory sklonowano już wiele gatunków ssaków, w tym kota, jelenia, psa, konia, królika czy nawet szczura. Naukowcy oceniają, że podejście to może dać nadzieję zagrożonym gatunkom, które walczą o przetrwanie

Zobacz więcej na temat: klonowanie