Legendarny Jeff Beck nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 11:32
Jeden z największych wirtuozów gitarowego grania odszedł w wieku 78 lat.
Jeff Beck
Jeff BeckFoto: BACKGRID/Backgrid USA/Forum

Jeff Beck, przez wielu uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów w historii, nie żyje. O śmierci legendy wczorajszej nocy poinformowali jego menedżerowie.

- Z głębokim smutkiem dzielimy się informacją o śmierci Jeffa Becka. Odszedł on wczoraj w spokoju po zachorowaniu na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Rodzina prosi o uszanowanie jej prywatności w tym trudnym dla niej czasie - wieści oświadczenie przedstawicieli Becka.

Początki kariery Jeffa Becka przypadły na lata 60., kiedy to stawiał pierwsze muzyczne kroki w grupie The Tridents. W 1965 roku zastąpił on Erica Claptona w The Yardbirds, skąd odszedł po roku. Jego miejsce zajął wtedy Jimmy Page. W 1968 roku Beck założył własny zespół, The Jeff Beck Group. Na przestrzeni lat gitarzysta miał okazję współpracować z takimi artystami jak Brian May, Stevie Ray Vaughn, Stevie Wonder, Tina Turner czy Roger Waters.

Beck był ośmiokrotnym zdobywcą Nagrody Grammy. Magazyn Rolling Stone uplasował go na 5. miejscu w zestawieniu najlepszych gitarzystów w historii.

Jeff Beck zmarł 10 stycznia 2023 roku w wieku 78 lat.

 

 

Zobacz więcej na temat: Jeff Beck