„Dziewczyna z walizką” - polski film w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 21:00
„Dziewczyna z walizką”, film krótkometrażowy, który wygrał polską edycję 48 Hour Film Project – największego konkursu filmowego na świecie. Produkcja zostanie pokazana w sekcji Short Film Corner rozpoczynającego się właśnie 77. Festiwalu Filmowego w Cannes. 
Kadr z filmu Dziewczyna z walizką
Kadr z filmu Dziewczyna z walizkąFoto: mat prasowe

Dziewczyna z walizką” porusza temat nielegalnego przekraczania granicy. Akcja 7-minutowego filmu dzieje się w Polsce. Bohater zajmujący się przemytem podejmuje kolejne zlecenie. Jednak tym razem nie wszystko idzie zgodnie z planem… Reżyserem „Dziewczyny z walizką” jest Tomek Wilczyński, scenariusz napisał Jan Steifer, a za zdjęcia odpowiada Stanisław Wójcik. Na ekranie zobaczymy zarówno cenionych aktorów jak i debiutantów. Widzowie kojarzyć mogą Pawła Tomaszewskiego i Paulinę Gałązkę. W głównej roli kobiecej obsadzono Nilufar Nazarovą, dla której to fabularny debiut.

To już druga z rzędu obecność laureatów krajowej edycji konkursu 48 Hour Film Project w Cannes, co jest wielkim sukcesem Polaków. O wybór do specjalnego pokazu na Short Film Corner „Dziewczyna z walizką” rywalizowała z ponad 150 filmami z całego świata – każdy z nich był już laureatem lokalnych edycji 48HFP. Międzynarodowy finał konkursu odbył się w marcu na festiwalu Filmapalooza w Lizbonie. Polska produkcja została dostrzeżona przez jurorów jako jedna z zaledwie kilkunastu na świecie. Tym samym twórcy „Dziewczyny z walizką” znaleźli się w elitarnym gronie najlepszych spośród tysięcy filmów nakręconych w tej edycji konkursu.

Short Film Corner w Cannes to jedno z najważniejszych spotkań w branżowych w świecie filmów krótkometrażowych. Przegląd ten co roku przyciąga największych reżyserów, agentów, producentów oraz instytucje filmowe z całego świata. Zgłoszone filmy często trafiają do światowej dystrybucji, a ich twórcy stają przed szansą zaistnienia w międzynarodowej branży filmowej.

mg/mat prasowe