Słuchanie muzyki podczas jazdy samochodem uspokaja serca

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 10:07
Prowadzenie auta może być naprawdę stresujące, w szczególności kiedy stoi się w korkach. A stres jest negatywnym czynnikiem wpływającym na nasze serce. Jednakże naukowcy potwierdzają, że istnieje pewna metoda, aby temu zapobiec: słuchanie muzyki jest  receptą na stres podczas jazdy samochodem.
Wysokie koszty związane z posiadaniem samochodów na własność to dziś duży problem, który może zniechęcać do zakupu auta.
Wysokie koszty związane z posiadaniem samochodów na własność to dziś duży problem, który może zniechęcać do zakupu auta.Foto: Pixabay

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z São Paulo State University, Oxford Brookes University oraz University of Parma, słuchanie muzyki koi nasze serca.

W badaniu wzięło udział 5 kobiet w wieku 18-23 lata, które nie jeździły więcej niż dwa razy w tygodniu  oraz otrzymały prawo jazdy 1-7 lat przed rozpoczęciem tego badania. Jednego dnia uczestniczki musiały przejechać 20 minut na trasie 3 km podczas dużego ruchu, bez słuchania muzyki. Następnego dnia kobiety przejechały tę samą drogę, tym razem słuchając muzyki instrumentalnej.

Naukowcy odkryli, ,że uczestniczki słuchające muzyki podczas prowadzenia auta w stresującym środowisku miały podwyższoną zmienność rytmu zatokowego, w porównaniu z wynikami z dnia, kiedy muzyki nie słuchały. Zmienność rytmu zatokowego jest wyrazem aktywności autonomicznego układu nerwowego i jego modulacji czynności mięśnia sercowego. Wśród czynników mających wpływ na częstotliwość pracy serca wymienia się m.in.: aktywność fizyczną, zmiany ciśnienia tętniczego krwi, oddychanie, ciepłotę ciała, poziom hormonów, stan emocjonalny, a nawet porę dnia.

„Słuchanie muzyki osłabia odczuwany stres  podczas jazdy samochodem” mówi profesor Valenti, jeden z autorów badania.