Polskie dokumenty na 19. Millennium Docs Against Gravity!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 11:00
Twórcy festiwalu ogłosili pierwsze tytuły, które powalczą o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim!
Kadr z filmu Silent Love
Kadr z filmu "Silent Love"Foto: mat prasowe

Jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów tegorocznej edycji festiwalu są „Anioły z Sindżaru” (Angels of Sinjar) nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak. Główną bohaterką jest Hanifa, młoda Jezydka, która cudem przeżyła atak ISIS. Udało jej się uniknąć uprowadzenia i zniewolenia przez Państwo Islamskie, niestety jej pięć młodszych sióstr nie miało tyle szczęścia. Hanifa wyrusza więc w śmiertelnie niebezpieczną misję odnalezienia i sprowadzenia sióstr do domu. „Anioły z Sindżaru” to przejmujące wołanie o sprawiedliwość, demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości, horroru zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw. Film został zakwalifikowany także do Konkursu Głównego festiwalu, gdzie powalczy o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium. 

O życiu pewnej lokalnej społeczności opowiada poruszający, pełen szalonego humoru film „Lombard” (The Pawnshop) w reżyserii Łukasza Kowalskiego. To opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw bezużyteczne przedmioty. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości. Film otrzymał w tym roku nominację Millennium Docs Against Gravity do prestiżowej nagrody Doc Alliance, stowarzyszenia siedmiu najbardziej prestiżowych europejskich festiwali filmowych oraz zostanie pokazany w Konkursie Głównym festiwalu.

Miłości i wyzwania, jakie się z nią wiążą, to temat obecny w filmie „Silent Love” (Silent Love) w reżyserii Marka Kozakiewicza. Gdy po śmierci mamy 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza, zaczyna pełnić rolę zarówno mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa – swoją wieloletnią relację z Mają. 

Kolejne tytuły zakwalifikowane do Konkursu Polskiego zostaną ogłoszone wkrótce.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl


gmo/mat prasowe