Druk 3D ratunkiem dla raf koralowych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 21:04
Badacze wykorzystują już kilka wydrukowanych raf w Zatoce Ejlackiej. Wynalazek może pomóc chronić rafy na całym świecie.
Rafa koralowa
Rafa koralowaFoto: visavietnam/pixabay

Nowa technologia pozwala na wydruk złożonych, dopasowanych do danego miejsca, ceramicznych elementów raf, które mają wspomagać odbudowę uszkodzonych ekosystemów. Pierwsze takie struktury pojawiły się w Zatoce Ejlackiej.

Naukowcy z izraelskiego Bar Ilan University w celu walki ze zmianami klimatu proponują wykorzystanie druku 3D. W jaki sposób?

Jak tłumaczą eksperci: „Pierwszą fazą jest wykonanie podwodnych skanów danej rafy. Na podstawie tysięcy zdjęć tworzymy trójwymiarowe, cyfrowe modele, które pozwalają oszacować biologiczne procesy zachodzące w rafie. Do tego dołączamy informacje genetyczne z różnych części rafy, dzięki czemu możemy dokładniej określić zamieszkujące w niej organizmy”.

Na tej podstawie wytwarzany jest idealnie dopasowany do danej lokalizacji ceramiczny wydruk. Materiał jest porowaty i jak twierdzą jego twórcy, zapewnia doskonałe parametry dla odbudowy zniszczonej rafy, czy stworzenia podstaw dla nowej. Wydrukowana struktura przyciąga korale, ryby i różne bezkręgowce. Ponadto, ten sam model pozwala na śledzenie postępów odbudowy rafy.

 

Zobacz więcej na temat: rafa koralowa DRUK 3D