Historia britpopu na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 12:21
Premiera pierwszego odcinka 12 marca.
Blur
BlurFoto: Luke MacGregor/Reuters/Forum

W marcu 1992 roku Blur wydał singiel "Popscene", a dwa miesiące później zespół Suede opublikował utwór "The Drowner" - dziennikarz John Harris określił ten okres początkiem brytyjskiego popu. Symbolem narodzin britpopu jest z kolei okładka magazynu Select z kwietnia 1993 roku, na której Brett Anderson pozuje na tle flagi Wielkiej Brytanii, każąc Jankesom "wracać do domu". Kolejne lata to istne szaleństwo i wysyp kolejnych formacji orbitujących wokół nowonarodzonego brzmienia.

Brytyjska stacja Channel 5 postanowiła uczcić 30. urodziny gatunku miniserialem "Britpop: The Music That Changed Britain". Seria ma od początku do końca prześledzić historię zjawiska, a pojawić się w niej mają rozmowy z kluczowymi artystami, którzy opowiedzą o wszystkim, co działo się za kulisami. Dodatkowo liczyć można na archiwalne nagrania najważniejszych twórców britpopu.

W "Britpop: The Music That Changed Britain" nie zabraknie ciekawostek o słynnej rywalizacji zespołów, a Dave Rowntree opowie m.in. o katastrofalnej pierwszej trasie Blur oraz procesie tworzenia kultowej płyty "Parklife".

Blur - Girls And Boys (Official Music Video) / YouTube: Blur

Premiera pierwszego odcinka serialu odbędzie się 12 marca na Channel 5. Póki co nie wiadomo, czy produkcja trafi do szerszej dystrybucji.

 

Zobacz więcej na temat: Blur oasis Suede