Więcej świata

Jan Kuciak zginął sześć lat temu. Nadepnął na odcisk wielu wpływowym osobom

Jan Kuciak zginął sześć lat temu. "Nadepnął na odcisk wielu wpływowym osobom"

Jan Kuciak był dziennikarzem śledczym, a bohaterami jego tekstów byli politycy, w tym rządzący wówczas premier Robert Fico, który po kilkuletniej przerwie powrócił na stanowisko. 21 lutego 2018 został zamordowany wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kusznirovą. W związku z szóstą rocznicą na ulicach słowackich miast odbywają się demonstracje. 

Śmierć Nawalnego. Jaka będzie reakcja UE? Nie jest to pierwsze zabójstwo polityczne w Rosji

Śmierć Nawalnego. Jaka będzie reakcja UE? "Nie jest to pierwsze zabójstwo polityczne w Rosji"

- Władimir Putin i jego reżim zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za śmierć Aleksieja Nawalnego - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu z wdową po liderze rosyjskiej opozycji. Czy za tymi słowami pójdą czyny? - Te słowa oburzenia słyszę co chwilę. (...) Nie mam wrażenia, by jakiekolwiek sankcje miały charakter ostateczny, jaki Rosja popamięta - komentuje dr Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

Śmierć Nawalnego. Ekspert: opozycjonista nie jest pierwszą ofiarą reżimu Putina

Śmierć Nawalnego. Ekspert: opozycjonista nie jest pierwszą ofiarą reżimu Putina

Aleksiej Nawalny nie żyje - podają światowe agencje, powołując się na komunikat rosyjskiej kolonii karnej, w której przebywał opozycjonista. Nawalny w minionych latach organizował wielotysięczne demonstracje antyrządowe - został aresztowany w 2021 roku na lotnisku w Moskwie, gdy wrócił z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Współpracownicy Nawalnego wciąż starają się potwierdzić te doniesienia. Sami jednak przyznają, że z godziny na godzinę tracą nadzieję na to, że to tylko kremlowska prowokacja. 

Łotwa i Estonia walczą z symbolami sowieckiego zniewolenia. Kierunek jest jasny

Łotwa i Estonia walczą z symbolami sowieckiego zniewolenia. "Kierunek jest jasny"

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że premier Estonii Kaja Kallas znalazła się na liście osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. To samo dotyczy ministrów z Estonii i Litwy. Agencja prasowa TASS podała, że chodzi o "zniszczenie i uszkodzenie pomników żołnierzy sowieckich". W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii – masowo usuwają sowieckie pomniki z przestrzeni publicznej, traktując je jako symbole okupacji i zniewolenia. 

Przez USA przetacza się teraz kampania. Przewodnicząca PE dla Polskiego Radia

"Przez USA przetacza się teraz kampania". Przewodnicząca PE dla Polskiego Radia

- Słowa Donalda Trumpa to dzwonek alarmowy - podkreśliła w wywiadzie dla Polskiego Radia Roberta Metsola, choć zwracała też uwagę na toczącą się kampanię prezydencką w USA. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego uważa, że to powinno uświadomić europejskim sojusznikom, jak istotne jest zwiększenie wydatków na obronę.