
1001 delegatów wybierze w sobotę (16.01) nowego przywódcę niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), który zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer. Zwycięzca może, ale nie musi, zostać kolejnym kanclerzem federalnym, dlatego zainteresowanie wyborami jest duże nie tylko w Niemczech. Wybory zostaną przeprowadzone drogą internetową.

- Nawet Demokraci obawiają się, że taki proces prezydenta Trumpa na początku kadencji Joe Bidena mógłby zdominować to, czym żyje Ameryka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Jak bardzo Demokraci i Republikanie są podzieleni w kwestii impeachmentu Donalda Trumpa?

W Izbie Reprezentantów rozpoczęła się w środę (13.01) debata nad artykułem dot. impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. W związku z zamieszkami na Kapitolu oskarża się go o "podżeganie do powstania". Wynik głosowania poznamy prawdopodobnie przed północą czasu miejscowego.

Stany Zjednoczone podwyższają cła na wina z Unii Europejskiej. - Jest to wymierzone w największe kraje europejskie, tj. Francję i Niemcy, które są dużymi eksporterami wina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Co wina mają wspólnego z konfliktem o branżę lotniczą?

- Demokratom przede wszystkim chodzi w tym momencie o pociągnięcie Donalda Trumpa do politycznej odpowiedzialności, a być może po 20 stycznia również do odpowiedzialności kryminalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. Czy z powodu zamieszek na Kapitolu dojdzie do impeachmentu amerykańskiego prezydenta?

Prezydent elekt Joe Biden oskarżył ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa o wywołanie wzrostu napięcia politycznego w Stanach Zjednoczonych. Amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki za doprowadzenie do napięć oskarżył również Joe Bidena.

W Waszyngtonie doszło do zamieszek na Kapitolu, w których zginęły 4 osoby. - Podsycanie atmosfery kiedyś musiało wybuchnąć, natomiast w ogóle nie sądziłam, że to przybierze taki obrót sprawy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Renata Nowaczewska. - Obawy budzi skala wydarzenia - dodaje Paweł Markiewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Niemal wszyscy w Stanach Zjednoczonych, zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej, są w szoku i podkreślają, że tego typu sytuacja w USA jeszcze nie miała miejsca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wczorajszych zamieszkach na Kapitolu Marek Wałkuski, korespondent PR w Waszyngtonie. Czy w stolicy Stanów Zjednoczonych jest już spokojnie?

- Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest teraz tak napięta, że nie można spodziewać się współpracy między partiami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. W amerykańskim stanie Georgia rozstrzyga się właśnie ostateczny rozkład sił w Senacie, a tym samym przyszłość prezydentury Joe Bidena.

- Ten materiał jest swoistą bombą pokazującą Zachodowi, że białoruski reżim jest bardzo groźny i byłoby najlepiej gdyby doszło do zmiany władzy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z NaWschodzie.eu. Portal EUobserver opublikował nagranie, na którym słychać głos m.in. szefa KGB i rozmowę z agentami o zabójstwach opozycjonistów przebywających poza granicami Białorusi.