Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

"Żelazna Kopuła" dla Ukrainy? Ekspert: w warunkach ukraińskich ten system by się sprawdził

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że "z pewnością rozważy" przekazanie Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej "Żelazna Kopuła". Dodał też, że - jak wcześniej podawały media - USA przekazały Ukrainie swoje zasoby amunicji artyleryjskiej znajdujące się w Izraelu. - W warunkach ukraińskich ten system z pewnością by się sprawdził - ocenia prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.

Ameryka Południowa nie chce zbroić Ukrainy. "Kiedyś te kraje postępowały podobnie"

Kraje Ameryki Południowej nie są chętne do przekazania lub odsprzedania Ukrainie postsowieckiego sprzętu będącego w ich posiadaniu. Oferty ze strony Europy i USA odrzuciły m.in. Brazylia, Kolumbia, Chile i Argentyna. - Ta neutralność wcale nie jest nowa. Jeśli sięgniemy do czasów II wojny światowej, to te kraje postępowały wtedy bardzo podobnie - wyjaśnia Lech Miodek, wykładowca akademicki i były polski dyplomata pracujący w krajach Ameryki Południowej.

Turcja blokuje przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. "To problem do rozwiązania"

Rozszerzenie struktur NATO o Szwecję i Finlandię wciąż jest niepewne. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan sugeruje, że Ankara zgodzi się na przystąpienie do paktu tylko drugiego z tych państw. Finlandia jednak odmawia i chce wstąpić do sojuszu wyłącznie ze Szwecją. - To jest problem do rozwiązania. Nie mamy do czynienia z barierą, która blokowałaby akcesję tych państw - ocenia dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24.

Wybory w Czechach. Ekspert: Pavel w polityce jest debiutantem

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach Petr Pavel pokonał Andreja Babisza. - Komunikacja Petra Pavla jest bardzo spokojna i oszczędna. Nie ma w niej szyderstwa, które jest kojarzone z ustępującym prezydentem Zemanem, ani narracji ciągłej krzywdy, związanej z Babiszem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patrik Eichler, czeski dziennikarz, komentator spraw politycznych i ekspert z Akademii Demokratycznej Masaryka.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.