Gigantyczna przebudowa Parku Olimpijskiego

PAP
Marcin Nowak 27.11.2012
Stadion Olimpijski w Londynie
Stadion Olimpijski w Londynie, foto: Wikipedia/Alexander Kachkaev

W Londynie rozpoczęły się prace w Parku Olimpijskim, które mają sprawić, że niektóre obiekty służące uczestnikom igrzysk będą mogły zostać oddane do użytku mieszkańcom miasta.

Koszt zmiany przeznaczenia kompleksu to 468 milionów funtów.
W pierwszej kolejności likwidacji ulegną wszystkie tymczasowe trybuny, bowiem ograniczenie liczby miejsc dla widzów obniży koszty utrzymania obiektów. W tym tygodniu rozpoczęto przebudowę Stadionu Olimpijskiego, którego losy wciąż nie są jeszcze ostatecznie rozstrzygnięte. Zagospodarować chciałby go klub West Ham United grający w piłkarskiej Premier League.
Z informacji udzielanych przez zarząd miejskiej spółki London Legacy Development Corporation (LLDC), która odpowiada za całą akcję, największy z olimpijskich obiektów będzie mógł być oddany do użytku dopiero w połowie 2015 roku. Te wieści najbardziej zawiodły oczekiwania Brytyjskiej Federacji Lekkoatletycznej, która miała w planach ubieganie się o organizację międzynarodowych zawodów w tej dyscyplinie już za trzy lata.
Jednak wciąż realna jest przeprowadzenie tam lekkoatletycznych mistrzostw świata w 2017 roku, a niedawno pojawił się pomysł rozgrywania meczów w ramach Pucharu Świata w rugby jesienią 2015 roku.
Czy to się uda zrealizować, pokaże czas. Natomiast pewne jest, że po renowacji Parku Olimpijskiego będzie on nosił imię królowej Elżbiety II. Oprócz wielofunkcyjnego stadionu, wizytówkami kompleksu będą 50-metrowy basen, który od 2014 roku ma być publiczną pływalnią, a także tor kolarski.
Ten ostatni będzie służył jako baza treningowa dla reprezentacji Wielkiej Brytanii oraz będą się na nim mogły odbywać zawody międzynarodowe najwyższej rangi. Już złożona została aplikacja w sprawie mistrzostw świata w 2016 roku.
Zniknie za to składana konstrukcja hali do koszykówki, nie cieszącej się wśród Brytyjczyków większą popularnością. Natomiast arena, w której rywalizowano o medale w piłce ręcznej, będzie obiektem wielofunkcyjnym przystosowanym do wykorzystania przez mieszkańców Londynu.
Koszt budowy Parku Olimpijskiego, wioski olimpijskiej położonej blisko niego również w północno-wschodniej dzielnicy w Stratford oraz pozostałych inwestycji zrealizowanych z myślą o igrzyskach to ponad dziewięć miliardów funtów. Jednak priorytetem dla organizatorów było ich sensowne zagospodarowanie w przyszłości.

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!