Polskie Radio
Section05
Londyn

POLSKIE RADIO 24 Wyścig o fotel premiera Wielkiej Brytanii trwa. Dr Krzysztof Winkler: sytuacja jest nadzwyczajna

- Wiadomo, że nowy premier będzie od nowa tworzył swój gabinet, być może część ministrów pozostanie, ale to będzie już personalna decyzja nowego lidera. Faworytami zajmującymi najbardziej eksponowane stanowiska są Liz Truss oraz Rishi Sunak - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson polityka Londyn Adam Dąbrowski

Kiedy poznamy nowego premiera Wielkiej Brytanii? Znamy datę i szczegóły procesu wyborczego

Nowego brytyjskiego premiera, następcę Borisa Johnsona, poznamy 5 września. Tak wynika z kalendarza ogłoszonego właśnie przez komisję Partii Konserwatywnej odpowiedzialną za organizację wyborów szefa ugrupowania, a co za tym idzie - szefa rządu - poinformował z Londynu korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson Londyn

Boris Johnson rezygnuje. Ekspert wskazał przyczyny i zwrócił uwagę na odejście od konserwatywnych wartości

Boris Johnson zrezygnował w czwartek (7.07) z funkcji premiera Wielkiej Brytanii oraz lidera Partii Konserwatywnej, ale oświadczył, że pozostanie na obu tych stanowiskach do czasu wyłonienia jego następcy. - Jest teraz jasne, że wyraźną wolą parlamentarzystów Partii Konserwatywnej jest to, aby był nowy lider tej partii, a więc i nowy premier - powiedział Johnson w oświadczeniu wygłoszonym przed drzwiami swojej rezydencji na Downing Street. Poinformował, że uzgodnił z Grahamem Bradym, przewodniczącym Komitetu 1922, który skupia posłów konserwatywnych niepełniących stanowisk rządowych, że proces wyboru nowego lidera powinien rozpocząć się od razu, ale do czasu jego wyłonienia on pozostanie na stanowisku i dlatego ogłosił nominacje na opuszczone stanowiska rządowe.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata polityka ŚWIAT Michał Strzałkowski Boris Johnson Wielka Brytania premier Londyn Europa

Wyczyn na miarę Forresta Gumpa. Polak przebiegnie świat dookoła

Tomasz Drybała, na co dzień żyjący w Londynie krośnianin i pasjonat biegania, pod koniec sierpnia podejmie nie lada wyzwanie – podobnie jak tytułowy bohater kultowego filmu "Forrest Gump", ma zamiar obiec świat dookoła. O zaplanowanej na 40 miesięcy biegowej wyprawie ze szczytnym celem w tle opowiedział w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim w audycji "Biegam, bo lubię".
Zobacz więcej na temat:  Trójka bieganie zdrowie STYL ŻYCIA Krzysztof Łoniewski pomoc maratony Londyn UNICEF