Polskie Radio
Section05
Londyn

Euro 2020: kibice zasiądą na trybunach wszystkich stadionów. UEFA ogłosiła komplet gospodarzy turnieju

Prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Aleksander Ceferin zapowiedział, że w tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu nie będzie meczów bez publiczności. - Cieszę się, że będziemy mogli powitać kibiców na wszystkich spotkaniach - powiedział Słoweniec.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Euro 2020 uefa kibice Kopenhaga Amsterdam Rzym Glasgow Londyn Baku Budapeszt Monachium Sewilla

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Zaczęło się od kolekcji lekarza

18 kwietnia 1881 roku w Londynie otworzono Muzeum Historii Naturalnej, które do dziś jest jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie i stanowi ważną atrakcję turystyczną stolicy Wielkiej Brytanii. Kolekcja londyńskiego muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów. Jej początków można dopatrywać się w kolekcji zgromadzonej przez Hansa Sloane'a.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Wielka Brytania Londyn Darwin

Były dyrektor w Jad Waszem: mam nadzieję, że w tym roku Aleksander Ładoś zostanie Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Były dyrektor w Jad Waszem doktor Mordecai Paldiel podkreślił, że Aleksander Ładoś - współtwórca akcji paszportowej ratującej Żydów przed zagładą - zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Honorowy medal to jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń. Upamiętnia osoby, które ratowały Żydów z Holokaustu podczas drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Londyn II wojna światowa Żydzi Holokaust POLSKA historia Polski

Grupa Ładosia zostanie upamiętniona w Będzinie. Trafiały tam paszporty latynoamerykańskie w celu ratowania Żydów

W najbliższą środę członkowie polsko-żydowskiej Grupy Ładosia zostaną upamiętnieni w Będzinie. To właśnie z tego miasta w Zagłębiu pochodziło najwięcej posiadaczy paszportów latynoamerykańskich, fałszowanych przez polskich dyplomatów w Szwajcarii. Dokumenty pozwalały Żydom na uniknięcie obozów zagłady.
Zobacz więcej na temat:  Londyn II wojna światowa Żydzi Holokaust POLSKA historia Polski

Jan Stanisław Jankowski - zatwierdził Powstanie Warszawskie

68 lat temu, 13 marca 1953 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w sowieckim więzieniu w Moskwie zmarł Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943-1945. NKWD aresztowało go w marcu 1945 roku. Sądzony był w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona II wojna światowa Jan Stanisław Jankowski Kraków Londyn POLSKA Polskie Państwo Podziemne

Kryzys w monarchii brytyjskiej?

Pałac Buckingham zabrał głos w sprawie wywiadu, którego Meghan Markle udzieliła dziennikarce Oprah Winfrey. Po dwóch dniach milczenia, dwór wystosował oświadczenie, składające się z sześćdziesięciu słów. Rodzina królewska podkreśla zaniepokojenie. Sprawę planuje jednak rozwiązać we własnym gronie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rodzina Elżbieta II Londyn Wielka Brytania Meghan Markle książę Harry Adam Dąbrowski Witold Lazar