Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 01.09.2017

Egipt, czyli polska droga na salony światowej archeologii

W latach 30. XX wieku co roku do Warszawy przybywało 30 skrzyń z wykopalisk w Egipcie, co wywoływało ogromną sensację. - Egipt i Sudan pozwalały na zabieranie zabytków, które się wykopało, co było dla nas bardzo ważne - opowiada dr Zbigniew Szafrański, egiptolog.

W 1937 roku prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął wykopaliska w Edfu w południowym Egipcie. To wydarzenie uznaje się za początek polskich badań nad Nilem. Prof. Michałowski był zdania, że aktualny poziom kultury danego kraju mierzy się tym, czy posiada on własne wykopaliska w Egipcie.

- Dla profesora była to budowa nauki polskiej i tego szczególnego stosunku do korzeni cywilizacji europejskiej. Kolejną ważną sprawą było budowanie prestiżu Polski, bo jak pisał jeden z wybitnych profesorów archeologii i egiptolog, to właśnie prof. Michałowski wprowadził polską archeologię śródziemnomorską na salony nauki światowej, gdzie do dziś jesteśmy - tłumaczy dr Zbigniew Szafrański.

O tym, co zadecydowało, że na miejsce polskich wykopalisk wybrano Edfu i co stanowi o wyjątkowości tego miejsca mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Zbigniew Szafrański (egiptolog, wieloletni szef polskiej stacji archeologicznej w Kairze, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 1.09.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/kk