Polskie Radio
Section05
NIL

NASZ WYWIAD Specjalsi to elita polskich wojsk. Były snajper GROM opowiada o kulisach służby

- Amerykański generał, który przeprowadzał odprawę przed słynną akcją na platformie naftowej w Zatoce Perskiej, powiedział, że przekazuje to zadanie Polakom dlatego, iż jest przekonany, że wykonają je najlepiej. Polskie jednostki są doceniane na świecie, a nasi żołnierze reprezentują najwyższy poziom profesjonalizmu - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl płk Tomasz Kowalczyk, były snajper GROM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GROM wojsko Wojsko Polskie NIL

Kot domowy na liście inwazyjnych gatunków obcych. Tłumaczymy dlaczego

Instytut Ochrony Środowiska PAN wpisał kota domowego do bazy inwazyjnych gatunków obcych. – Wiele badań naukowych, nie tylko prowadzonych w Polsce, potwierdziło negatywny wpływ tego gatunku na przyrodę – powiedział Bartłomiej Gorzkowski z fundacji Epikrates. Właściciele kotów powinni być jednak spokojni – by posiadać kota domowego, nie potrzebujemy zezwolenia. Nie spotkają nas też z tego powodu żadne konsekwencje prawne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA koty kot zwierzęta zwierzęta domowe Bliski Wschód Afryka NIL STYL ŻYCIA społeczeństwo

Kryminał filmowy. Jaką przeszedł ewolucję i jak wygląda współcześnie?

- Kino szybko rozpoznało kryminał i film detektywistyczny jako atrakcyjne dla widza - mówi w Czwórce dziennikarka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. - Pierwszy detektyw Sherlock Holmes wchodzi na scenę już w 1906 roku, czyli na początku kina. Przez te wszystkie lata sam gatunek przechodził kilka przemian.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM kryminał premiera Agatha Christie NIL Egipt Błażej Hrapkowicz kino