Polskie Radio

Wydarzenia i Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 18:14
Szczyt unijnych ministrów spraw zagranicznych. UE będzie dyskutować nad zaostrzeniem sankcji wobec Rosji.
Audio

W Brukseli spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Mieli ustalić taktykę postępowania wobec Rosji po katastrofie malezyjskiego samolotu, podjąć decyzję o ewentualnych kolejnych sankcjach wobec Moskwy. W czwartek mają pojawić się do dyskusji wspólne propozycje sankcji gospodarczych. Unijni ambasadorowie mają usiąść nad konkretnym planem, przygotowanym przez Komisję Europejską. Plan ma objąć sankcje w dziedzinie obronności, usług finansowych, technologii i energetyce. Unia jest gotowa nałożyć kolejne sankcje na Rosję, jeśli ta nie będzie współpracować przy śledztwie ws. katastrofy malezyjskiego samolotu i nie wymusi na separatystach złożenia broni.

Z Brukesli Beata Płomecka. Rozmowa z Krzysztofem Bluszem z Demos Europa.

W katastrofie malezyjskiego samolotu na Ukrainie zginęło 193 Holendrów. Większość Holendrów domaga się międzynarodowego śledztwa. Holenderskie władze starają się twardo rozmawiać z Rosjanami, by ci wpłynęli na postępowanie prorosyjskich separatystów. Premier Mark Rutte dwukrotnie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem. Materiał Michała Strzałkowskiego.

W obronę Rosji zaangażowały się Chiny. Chińczycy murem stanęli za Rosją, na co jasno wskazują komentarze w prasie chińskiej po katastrofie samolotu. Tragedię wykorzystuje się w Chinach, aby uderzyć w tzw. Zachód. Korespondencja Tomasza Sajewicza z Pekinu.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus