Unia Europejska stanęła w obliczu poważnych problemów demograficznych, które nie ominą również Polski. Wszystkie dostępne prognozy wskazują jedno: do 2050 roku czeka nas najpierw powolne, a potem coraz szybsze wyludnianie. Liczba ludności Polski zmniejszy się przynajmniej o 1/9, w niektórych powiatach zaś o aż 30 procent. To wyludnianie wtórne, które pogłębi problemy. Samorządy stracą bowiem wyprowadzających się do dużych miast młodych płatników podatków. Na tych terenach pozostaną głównie osoby starsze, o relatywnie niższych dochodach, konsumenci usług z zakresu usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Depopulacja będzie miała ogromny wpływ na wiele dziedzin życia: finanse, pracę, czy infrastrukturę. Zdaniem Komisji Europejskiej niezbędne są reformy i zachęty dla rodzin, by chciały mieć więcej dzieci. Jednak polityka prorodzinna leży w gestii państw członkowskich Unii, a te mają swoje modele państwa opiekuńczego. Bruksela co najwyżej może przedstawiać różne rozwiązania, sugerować, aby kraje korzystały ze swoich doświadczeń i najlepszych praktyk. Eksperci Komisji Europejskiej mówią, że brak bezpieczeństwa finansowego i zawodowego powstrzymuje wiele rodzin, zanim podejmą one decyzję o dziecku. Gośćmi Europejskiego Klubu Trójki byli: prof. Piotr Szukalski – demograf, gerontolog - Uniwersytet Łódzki, dr Paweł Strzelecki – demograf, ekonomista - Szkoła Główna Handlowa. Audycja z udziałem korespondentki Polskiego Radia z Brukseli – Beaty Płomeckiej.