Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 15:28
Na jakim etapie jest rozwód W. Brytanii z Unią Europejską? Niepewność ws. Brexitu. Działania Apple niezgodne z prawem UE. Nauka i badania w UE.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ Coraz większa jest niepewność w sprawie Brexitu. Wielka Brytania wciąż nie rozpoczyna procedury wyjścia z Unii Europejskiej, ale premier Theresa May zapowiada, że za wszelką cenę doprowadzi do Brexitu. Tymczasem unijny komisarz Guenther Oettinger ostrzega przed negatywnymi skutkami przedłużającej się niepewności na Wyspach, a polski wicepremier w Londynie zachęca inwestorów obawiających się trudniejszych relacji z UE do przeniesienia się do Polski. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Amerykański koncern Apple ma zwrócić 13 mld euro podatków władzom Irlandii. Komisja Europejska uznała, że płacąc niższe podatki w tym kraju firma otrzymała niedozwoloną pomoc publiczną, która musi teraz zwrócić. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Dr inż. Grzegorz Wróblewski z Politechniki Warszawskiej wynalazł – z pomocą unijnych grantów - oryginalną powłokę, zwaną elastyczną elektrodą. Może ona nie tylko przewodzić prąd, ale jest 150 razy bardziej elastyczna niż podobne powłoki obecnie. Wykonać ją można w technice elektroniki drukowanej. Użyta do produkcji np. ekranów telefonów komórkowych jest odporna na stłuczenia czy uderzenia. Autor: Dorota Truszczak.

4/ Prof. Katarzyna Marciniak z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała grant European Research Council przeznaczony dla naukowców, którzy konsolidują  swoją grupę badawczą lub projekt. Nagrodzony projekt ma otrzymać dofinansowanie na pięć lat. Zespół prof. Marciniak, którego członkami są uczeni z Europy, Afryki, Azji i Australii, będzie zajmował się recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej. Autor: Katarzyna Kobylecka.

5/ W ramach projektu BreastLifeTester, współfinansowanego ze środków unijnych, firma BRASTER S.A. stworzyła pierwszą na świecie technologię służącą do wczesnego wykrywania raka piersi w warunkach domowych, z wykorzystaniem tzw. termografii kontaktowej. Autor: Krzysztof Michalski.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus