Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 21:10
Po Słowacji, przewodnictwo w Unii Europejskiej przejmuje Malta. Masowy napływ uchodźców największym wyzwaniem UE. Nauka i badania w UE.
Audio

1/ Z końcem roku dobiegła końca prezydencja Słowacji w Unii Europejskiej. Nie było to łatwe półrocze, biorąc pod uwagę perspektywę wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, wyzwania związane z kryzysem migracyjnym czy spory wokół umowy handlowej CETA między UE a Kanadą. Autor: Magdalena Skajewska. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Rok 2016 był kolejnym, w którym Unia Europejska musiała stawić czoła fali nielegalnych imigrantów. Choć ich liczba spadła, m.in. dzięki porozumieniu UE z Turcją, to w obozach we Włoszech i Grecji wciąż przebywają tysiące uchodźców. Prawie 5 tysięcy osób w minionym roku straciło życie w trakcie ryzykownych przepraw przez Morze Śródziemne. Jakie pomysły ma UE na rozwiązanie tego problemu? Autor: Patryk Michalski. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Do końca 2017 roku ma powstać strategia, która ma pomóc mieszkańcom Warszawy przygotować się do ocieplenia klimatu, zapowiadanego przez naukowców. Nad taką strategią dla stolicy pracuje fundacja Instytut na Rzecz Ekorozwoju we współpracy z władzami miasta w ramach unijnego projektu ADAPTCITY. Strategia zwraca uwagę zwłaszcza na rolę zieleni w mieście. Autor: Dorota Truszczak.

4/ Prof. Katarzyna Radwańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, laureatka programu POMOST finansowanego ze środków europejskich („Kapitał Ludzki”), prowadzi badania nad "Zwierzęcym modelem choroby alkoholowej". Wyniki badań zespołu prof. Radwańskiej pomogą zrozumieć komórkowe podłoże uzależnień i w efekcie mają doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia alkoholizmu. Autor: Krzysztof Michalski.

5/ Dzieci w szkole chcą przeprowadzać własne obserwacje przyrody, wykonywać doświadczenia lub oglądać filmy przyrodnicze – wynika z badania ankietowego, dotyczącego edukacji przyrodniczej, które przeprowadziło Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym celu powstaje program „Żyjemy w zgodzie z naturą”. To program edukacyjny dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w UE. Pakiet zawiera nowoczesne programy nauczania o ptakach i przyrodzie dostępne dla nauczycieli oraz przeszkolenie wybranych nauczycieli z niektórych państw UE. Ekspert: Katarzyna Groblewska, rzecznik prasowy OTOP. Autor: Artur Wolski.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus