Polskie Radio

Aktualności Europejskie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 15:05
UE wesprze Bałkany w walce z powodzią. Uczestnictwo UE w sporze gazowym między Rosją a Ukrainą. Kończy się kampania przed wyborami do PE. W lipcu znani będą szefowie PE i KE.
Audio
SERBIA FLOODS
SERBIA FLOODS Foto: PAP/EPA/SRDJAN ILIC

- Unia Europejska rusza z pomocą powodzianom na Bałkanach. Swoje wsparcie Serbom i Bośniakom, którzy zmagają się z najpoważniejszym od wielu dekad kataklizmem, zaoferowało kilkanaście państw członkowskich.

- Unia Europejska pomoże Ukrainie zapłacić za rosyjski gaz. O cenie i innych warunkach rozmawiał w Berlinie unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger z ministrem energetyki Rosji i wiceszefem Gazpromu. Pod koniec miesiąca mają się odbyć kluczowe negocjacje Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy w sprawie dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu.

- Za kilka dni rozpocznie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ich wynik zdecyduje o składzie nowego Europarlamentu. W Wielkiej Brytanii i Holandii wybory zaczną się 22 maja, w pozostałych 26 krajach Wspólnoty głosowanie odbędzie się 25 maja. Nowością tych wyborów jest wytypowanie przez europejskie partie czołowych kandydatów na nowego szefa Komisji Europejskiej.

- Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, 27 maja unijni przywódcy mają się spotkać w Brukseli na nieformalnym szczycie, by omówić ich wyniki. Na początku lipca, na sesji inauguracyjnej, posłowie wybiorą szefa Europarlamentu, a na kolejnej, w połowie lipca, zagłosują w sprawie nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus