Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 23:14
Osiągnięcia ustępującej Komisji Europejskiej. Brytyjski premier przeciw unijnym imigrantom. Polityka energetyczna UE. MOEMS-y specjalnością polskich naukowców. Polski prototyp sprzątającego robota.
Audio

1/ Kadencja drugiej Komisji Jose Manuela Barroso dobiegła końca. Prace rozpoczyna nowy gabinet Jean Claude Junckera. Jose Manuel Barroso pożegnał się po łącznie 10 latach, jakie spędził na czele Komisji Europejskiej. W czasie jego urzędowania przyjęto m.in. Traktat Lizboński, ambitną politykę klimatyczną, wzmocniono reguły bezpiecznościowe w bankach i uzdrowiono gospodarkę w Europie oraz rozszerzono Unię Europejską o 13 nowych krajów. Fel. Michała Strzałkowskiego. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Unia Europejska ograniczy emisję CO2 o 40% do 2030 roku, a udział energii ze źródeł odnawialnych ma wynieść co najmniej 27% w 2030 roku – uzgodnili przywódcy 28 państw podczas niedawnego unijnego szczytu. Cele polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej wydają się być ustalone, ale wciąż wiele spraw czeka na wyjaśnienia. Fel. Katarzyny Gizińskiej. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Brytyjski premier chce ograniczyć dostęp do rynku pracy na Wyspach. Brytyjscy politycy przekonują, że skłonią Brukselę do ustępstw, ale jeśli Londyn chce sam decydować o polityce imigracyjnej, nie ma innego wyjścia, jak tylko wystąpić z Unii Europejskiej. W związku z coraz lepszą sytuacją gospodarczą kraju to właśnie imigracja wysuwa się jako główny temat w kampanii przed majowymi wyborami parlamentarnymi. Na Wyspach wciąż niewiele mówi się o pozytywnym wpływie pracy imigrantów na gospodarkę. Fel. Tomasza Majki. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Specjalnością polskich naukowców w  Interdyscyplinarnym Centrum Zaawansowanych  Materiałów i Technologii  CEZAMAT będzie realizowany  unikatowy  w skali świata projekt  konstruowania i zastosowania  miniaturowych układów optyczno-elektro-mechanicznych, zwanych MOEMS. Mogą być one wykorzystywane m.in. w smartfonach, laptopach, czujnikach, urządzeniach sterujących. Projekt jest dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka 2007-2013”. Fel. Doroty Truszczak.

5/ Prototyp robota do czyszczenia na mokro różnego rodzaju podłóg opracowuje firma Robotics Inventions i zespół badaczy z Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Robot będzie wyręczał ludzi w pracy w trudnych warunkach, m.in na podziemnych parkingach czy piętrowych garażach naziemnych, a także w szpitalach, hotelach, halach magazynowych czy lotniskach. Projekt dofinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej. Mat. rep. Artura Wolskiego.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus