1) Parlament Europejski dał zielone światło dla przełomowej umowy o wymianie z USA danych osobowych w sprawach karnych. Tzw. porozumienie parasolowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie egzekwowania prawa ma zapewnić lepszą ochronę informacji wymienianych między stronami. Ma to na celu zapobieganie, śledzenie, wykrywanie i ściganie przestępstw, w tym terroryzmu. Negocjacje w tej sprawie trwały od 2011 roku. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.
2) Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego będzie można finansować inwestycje w badania w sektorze obronnym Unii Europejskiej oraz wspierać ewentualne wspólne zakupy sprzętu przez państwa członkowskie. Fundusz to cześć przyjętego przez KE unijnego planu działań na rzecz obronności, który wpisuje się w strategię wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. "Nie proponujemy przeznaczania większych kwot pieniędzy na obronność, ale lepsze wykorzystanie dostępnych środków" - powiedział wiceprzewodniczący KE ds. wzrostu i inwestycji Jyrki Katainen. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.
3) W celu podniesienia standardów opieki nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą w Unii Europejskiej realizowany jest program SWEET. W jego ramach dokonano analizy doświadczeń związanych z realizacją edukacji na temat leczenia cukrzycy. Centra opieki diabetologicznej, będące członkami SWEET, mają opracowane dokumenty dla początkowej i ustawicznej edukacji rodziców i dzieci. O działaniu programu SWEET mówi prof. Ewa Pańkowska z Instytutu Diabetologii. Autor: Artur Wolski.
4) Firma TEX Life & Healthcare – założona przez dwie badaczki z Politechniki Łódzkiej - otrzymała unijne dofinansowanie na projekt budowy przenośnego urządzenia monitorującego stan odwodnienia organizmu. Urządzenie o nazwie MyHydro jest niewielkie, można je nosić na przegubie ręki jak zegarek. Produkt ma szansę na sukces rynkowy, bowiem odpowiada na zapotrzebowanie szerokiego grona odbiorców: diabetyków, osoby starsze czy zagrożone odwodnieniem dzieci. Autor: Katarzyna Kobyłecka.
5) Demografowie szacują, że do 2050 roku liczba ludności na świecie zwiększy się o około 2,5 miliarda. Potrzeba będzie coraz więcej żywności. Naukowcy już pracują nad tym jak szybciej i taniej produkować dobrą żywność, głównie mięso. Instytucje naukowe i firmy - w ramach unijnego projektu „Saphir” - chcą wyprodukować zupełnie nowe szczepionki przeciw kluczowym chorobom świń, bydła i drobiu, powodującym straty w hodowli zwierząt. Ekspert: Tomasz Mróz z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej. Autor: Artur Wolski.