Polskie Radio

Premierowa „Burza” Szekspira w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 16:11
Gwiazdorska obsada i muzyka Andrzeja Smolika
Adam Ferency i Wiktoria Gorodeckaja jako Szekspirowscy Prospero i Miranda
Adam Ferency i Wiktoria Gorodeckaja jako Szekspirowscy Prospero i MirandaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Słynna Szekspirowska „Burza” zabrzmi na antenie Programu 2 Polskiego Radia w zupełnie nowej odsłonie. Premiera słuchowiska na podstawie genialnego przekładu Stanisława Barańczaka i w reżyserii Waldemara Modestowicza już w najbliższą sobotę, 19 marca o godz. 19.00.

W tym roku mija 400 lat od śmierci Williama Szekspira, Dwójka zaprasza więc na radiową adaptację jednej z jego ostatnich sztuk, a zarazem jedynej, w której autor zachował zasadę jedności czasu, miejsca i akcji. Opowiedział w niej historię Prospera – księcia Mediolanu, zdetronizowanego i wygnanego z księstwa na skutek intrygi swego brata Antonia. Wraz z córką Mirandą Prospero trafia na wyspę, gdzie przez lata zgłębia wiedzę tajemną. Dzięki niej podporządkowuje sobie powietrznego ducha Ariela oraz jedynego dotychczas człowieka na wyspie – dzikiego i nieokrzesanego Kalibana. Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy za sprawą burzy wywołanej przez Prospera u brzegów wyspy rozbija się statek, a wśród ocalałych znajduje się m.in. Antonio z synem Ferdynandem. To początek ciągu niezwykłych zdarzeń, z których zbudowana jest ta nie całkiem oczywista komedia Szekspira.

W słuchowisku wystąpili: Adam Ferency (Prospero), Eryk Lubos (Kaliban), Anna Dereszowska (Ariel), Wiktoria Gorodeckaja (Miranda), Stefan Pawłowski (Ferdynand), Mariusz Bonaszewski (Antonio), Artur Żmijewski (Sebastian), Krzysztof Stelmaszyk (Stefano), Adam Woronowicz (Trynkulo), Olgierd Łukaszewicz (Alonso), Mariusz Benoit (Gonzalo), Mirosław Zbrojewicz (Bosman). Sztukę wyreżyserował Waldemar Modestowicz, za realizację akustyczną odpowiadał Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował Andrzej Smolik.

„Burza” Williama Szekspira w „Wieczorze ze słuchowiskiem” – sobota, 19 marca o godz. 19.00. Tylko w Dwójce!

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.