Polskie Radio

Mateusze Trójki 2015 rozdane

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 15:24
Program 3 już po raz 22. przyznał nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku.
Mateusze Trójki 2015 rozdane

Laureatami „Mateuszy Trójki 2015” zostali: Leski, Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch, Włodzimierz Nahorny, Marcin Pendowski oraz zespoły Atom String Quartet i SBB. Uroczystą galę, która odbyła się we wtorek 20 października w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej 3/5/7 uświetnił koncert Dawida Podsiadło, który zaprezentował przedpremierowo utwory ze swojej drugiej solowej płyty „Annoyance and Disappointment”.

Paweł Leszoski „Leski” otrzymał nagrodę w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT. Akademia Muzyczna Trójki doceniła wokalistę za: połączenie wrażliwości, melodyjności i szlachetnej lekkości na płycie „Splot”.

W kategorii MUZYKA JAZZOWA – DEBIUT Mateusza Trójki odebrał Marcin Pendowski. Nagrodę otrzymał za: umiejętne połączenie funkowej tradycji z nowoczesnością; za pełne kreatywności spojrzenie wstecz i przywrócenie do życia cudownego brzmienia instrumentów z lat 70.; za wyczuwalną dla słuchacza radość z tworzenia muzyki.

Wydarzeniem roku w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA okazała się płyta Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch And Mitch pt. „1976: A Space Odyssey” – dowód na to, że choć czasy – w tym muzyczne – się zmieniają, duch pozostaje ten sam – czytamy w uzasadnieniu. Z kolei Mateusza Trójki 2015 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – WYDARZENIE odebrali muzycy Atom String Quartet za: niezwykły koncert w Trójce w maju 2014 roku i błyskawiczną międzynarodową karierę czterech niezwykle utalentowanych wiolinistów, z których każdy jest improwizującym muzykiem jazzowym.

Jury przyznało także dwie nagrody za całokształt osiągnięć twórczych. W kategorii MUZYKA JAZZOWA doceniony został Włodzimierz Nahorny, który ujął Akademię Muzyczną Trójki: eleganckim i kunsztownym połączeniem muzyki klasycznej z jazzem oraz niezapomnianymi piosenkami i melodiami, które towarzyszą nam od lat. W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA statuetkę za całokształt odebrali muzycy grupy SBB. W uzasadnieniu nagrody czytamy: Za utrzymanie przez 40 lat szalonej i niedoścignionej energii w muzyce, którą wciąż kochamy. Niech Wasza Trójka nadal SZUKA, BURZY i BUDUJE.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się tegoroczni laureaci nagród, a wieczór uświetnił swoim występem Dawid Podsiadło, który zaprezentował m.in. piosenki ze swojej drugiej solowej płyty Annoyance and Disappointment” (w sprzedaży od 6 listopada). Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Marek Niedźwiecki.

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze Trójki” przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 r. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak „Pod papugami”, „Jedziemy autostopem”, czy „Był taki ktoś”. Nagrody przyznaje Akademia Muzyczna Trójki w składzie: Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Wojciech Mann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Wojciech Ossowski, Mariusz Owczarek, Zofia Sylwin, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Muniek Staszczyk, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Aga Zaryan, Włodek Pawlik, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy, Strachy na Lachy, Perfect, Wojtek Mazolewski Quintet. Jedynego „Super Mateusza” otrzymał w 1999 r. Czesław Niemen.