Polskie Radio
Section05

Infomagazin aus Polen: Putin-Selenskyj-Treffen - Washington annonciert, Kreml schweigt, polnische Landschaften in Neuverfilmung von Narnia, der Reiz von historischen Instrumenten

Washington hat zwar ein Treffen zwischen Selenskyj und Putin in Aussicht gestellt. Doch der Kreml hüllt sich zu dem Thema bisher in Schweigen. Polens Landschaften spielen eine wichtige Rolle bei der Neuverfilmung der Chroniken von Narnia. Und: Kann man mit den Fingern singen? Mehr dazu im aktuellen Infomagazin.
Zobacz więcej na temat: 

Прокуратура: В Осінах вибухнув військовий дрон

За словами прокуратури в Любліні, на кукурудзяному полі в селі Осіни на Люблінщині впав військовий дрон, походження якого наразі з'ясовують. Не виключено, що це може бути диверсія, скоєна всередині країни
Zobacz więcej na temat:  дрон Польща росія диверсії

Wynajem czy zakup? W tych 4 miastach rata niższa od czynszu

Stawki czynszów w największych polskich miastach nieubłaganie rosną - w Warszawie sięgnął już 79 zł za metr kwadratowy, a do tego trzeba doliczyć jeszcze opłaty. Jest to jednak kwota wciąż niska w porównaniu do raty kredytu za zakup mieszkania w stolicy. Tylko w 4 analizowanych miastach kredyt jest mniejszym obciążeniem dla portfela niż wynajem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA mieszkania wynajem mieszkań kredyt hipoteczny pieniądze

Дональд Туск против переговоров Зеленского и Путина в Будапеште: В 1994 году там уже давали гарантии Украине

Премьер-министр Польши предложил рассмотреть альтернативные локации для возможных мирных переговоров по миру в Украине.
Zobacz więcej na temat:  Дональд Туск война в Украине

Wiadomo, co spadło w Osinach. Prokuratura potwierdza

- Wstępnie mamy do czynienia z dronem wojskowym. Najprawdopodobniej do jego uszkodzenia doszło na skutek działania materiałów wybuchowych. Na miejsce jedzie biegły wojskowy, który będzie te okoliczności potwierdzał - powiedział Grzegorz Trusiewicz z Prokuratury Okręgowej w Lublinie, odnosząc się do wybuchu, który miał miejsce w nocy na polu kukurydzy w miejscowości Osiny na Lubelszczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Osiny Żandarmeria Wojskowa wybuch Lubelszczyzna lubelskie regiony służby i bezpieczeństwo

Paweł Pawlikowski robi nowy film - "1949". W roli głównej Sandra Hüller

Thomas Mann to laureat literackiej nagrody Nobla, Paweł Pawlikowski - laureat Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego za "Idę", Sandra Hüller - niemiecka aktora uznawana za aktorskie objawienie ostatnich lat, nominowana do Oscara i Złotego Globu, zdobywczyni Europejskich Nagród Filmowych i Cezara, Łukasz Żak - autor zdjęć - dwukrotnie nominowany do Oscara. Każda z tych osób obecna jest przy pracach nad filmem "1949". Paweł Pawlikowski chce opowiedzieć o relacji pisarza Thomasa Manna z córką Eriką. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Paweł Pawlikowski Sandra Huller FILM reżyser KULTURA

"Zdziczenie obyczajów pośmiertnych". Niedokończony dramat Leśmiana na Festiwalu Singera

"Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" Bolesława Leśmiana wraca na scenę w nowej, niepokojącej odsłonie. Spektakl Kamila Białaszka z muzyką Dominika Strycharskiego będzie miał premierę w poniedziałek 25 sierpnia na Festiwalu Warszawa Singera. - To jest najciekawsze w tym tekście, że jest pourywany i nie wiadomo, jakie jest zakończenie. I ja mogę go teraz reinterpretować przez współczesne matryce mężczyzn - mówił w Dwójce reżyser Kamil Białaszek.
Zobacz więcej na temat:  Kamil Białaszek spektakl Dominik Strycharski TEATR Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Bolesław Leśmian

Jechała rowerem po ekspersówce. Jest nagranie

Rowerzystka wjechała na drogę ekspresową S3 w okolicach Kamiennej Góry, kierując się wskazówkami nawigacji. 30-latka tłumaczyła policjantom, że nie wiedziała o zakazie poruszania się rowerem po takiej trasie. Mundurowi ukarali ją mandatem i bezpiecznie odprowadzili do najbliższego zjazdu, apelując jednocześnie o rozsądek i znajomość przepisów ruchu drogowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja Dolny Śląsk regiony dolnośląskie

Ziemia Ukrainy za pokój? "Trudno, by Rosja zatrzymała się"

- Rosja w negocjacjach z Ukrainą będzie bardzo twardym graczem - uważa prof. Bartłomiej Toczek z Uniwersytetu Szczecińskiego. Politolog wyraził przekonanie, że oddanie Rosji części terytorium Ukrainy nie zaspokoi Putina. - Trudno byłoby oczekiwać, by Rosja - rozzuchwalona takimi nabytkami - zatrzymała się - stwierdził na antenie radiowej Jedynki.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja Stany Zjednoczone Donald Trump Władimir Putin