X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

"Trylogia" krzepi już od 130 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Dla jednych dzieło Sienkiewicza jest środkiem uspokajającym, dla innych - dosłownie - jedyną lekturą w życiu. – W Polsce słowo "trylogia" odnosi się wyłącznie do tej jednej "Trylogii" – mówił językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.
Audio
  • Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek opowiadają o żywotności Sienkiewiczowskiej Trylogii
  • Trylogia w anegdocie. Dr Eligiusz Szymanis, Szymon Kobyliński i Tadeusz Łomnicki mówią o dziele Henryka Sienkiewicza
Obraz Juliusza Kossaka Kmicicowa kompania
Obraz Juliusza Kossaka "Kmicicowa kompania"Foto: Wikimedia/CC

W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie" prof. Jerzy Bralczyk zauważył, że choć młodzi ludzie buntują się przeciw lekturom, on nie zna żadnego, który wystąpiłby przeciw "Trylogii". Satyryk i felietonista Michał Ogórek dodał, że dzieło Sienkiewicza funkcjonuje na zupełnie innych prawach. – Ze szkoły pamiętam, że była to lektura dla osób, które z zasady nie czytały. Podczas sprawdzianu ze znajomości treści "Trylogii" wszyscy ściągaliśmy od kolegi, który nigdy nic nie umiał, ale te książki znał na wylot – wspominał.

Jednak nawet ci, którzy nie czytali żadnej z trzech powieści, od początku myślą Sienkiewiczem i żyją "Trylogią". – Pisarzowi udało się zarazić nasze myślenie o przeszłości własną wizją – powiedział literaturoznawca dr Eligiusz Szymanis. – Przeciętny Polak, nawet bardzo młody, myśli o polskim XVII w. tak, jak kazał myśleć Sienkiewicz. Historycy mogą wykazać, że część tej wizji jest świadomie wykreowaną rzeczywistością, ale to niczego nie zmienia – mówił. Badacz zwrócił uwagę, że chcąc nie chcąc, pozostajemy w kręgu oddziaływania "Trylogii", że myślimy zarówno poważnie, jak i żartem w taki sposób, jaki narzucił nam Sienkiewicz.

O nieskończonej żywotności dzieła świadczy choćby to, że Sienkiewiczowskie cytaty wykorzystano w reklamie polskiego proszku do prania. Każdy z łatwością je rozpoznaje. "Ogniem i mieczem", "Potop" i "Pan Wołodyjowski" mają bowiem rzesze wielbicieli, a nawet maniaków. Za jednego z nich uważa się rysownik i scenograf Szymon Kobyliński. – Jestem jednym z tych, którzy obudzeni w nocy potrafią powtórzyć wszystkie ważne cytaty z "Trylogii" – wyznał. – Traktuję ją do dziś jako niesłychanie skuteczny środek uspokajający, jako odpoczynek. Lubię sobie krzepić serce Trylogią – dodał.

mc

Zobacz więcej na temat: Henryk Sienkiewicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak