Polskie Radio

Festiwal "Dwa Teatry" – dzień trzeci

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:28
To przede wszystkim finałowa Gala XVII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017". Tego dnia poznamy - najlepszy w minionym sezonie spektakl Teatru Telewizji oraz najlepsze słuchowisko Polskiego Radia. Uhonorowani zostaną także m.in. autorzy, aktorzy, reżyserzy, realizatorzy zdjęć, dźwięku.
Kadr ze spektaklu Królowa Bałtyku
Kadr ze spektaklu Królowa BałtykuFoto: TVP ABC

W sali nr 4 Multikina Sopot, przy ul. Bohaterów Monte Cassino 63 od rana prezentowane będą kolejne słuchowiska. O 10:00 pokazana zostanie Na Równiku w Samo Południe. Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie książki Anny Janko - Mała zagłada. Autorka – poetka, pisarka – jest córką Teresy Ferenc, poetki, która jako dziewięcioletnie dziecko przeżyła pacyfikację wsi Sochy na Zamojszczyźnie w 1943 r. Niemcy na oczach Teresy i jej młodszego rodzeństwa zamordowali rodziców i spalili dom. Trauma – skutek tamtych wydarzeń – nie tylko wywołuje jej wieloletnią depresję, ale staje się „genetycznym” udziałem następnego pokolenia.

Fabryka Muchołapek jest powieścią Andrzeja Barta, którą zdecydował się adaptować, tworząc, jak mówi, zaledwie "wypisy" z tej wielowarstwowej powieści o Chaimie Rumkowskim - "szefie" łódzkiego getta. Jego "fabryka" "świetnie prosperowała" (najdłużej podobno istniejące getto żydowskie). Finał wszak "projektu" Rumkowskiego był tragiczny, a on sam przeszedł do "czarnej legendy".

Następne w kolejności jest słuchowisko Panny z Wilka - radiowa adaptacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Wiktor Ruben, zarządca majątku dla ociemniałych dzieci postanawia odwiedzić majątek swojego wujostwa, w którym nie był od 15 lat. Gdy wysiada  na stacji kolejowej, wracają wspomnienia. Zmiany, jakie zaszły w krajobrazie, uświadamiają Rubenowi czas, jaki upłynął od jego ostatniej wizyty. Po drodze do dworku stał jeszcze jeden folwark, majątek Wilko. W majątku tym mieszkały przed 15 laty młode panny, które często odwiedzał, dla jednej był nawet nauczycielem. Pod wpływem impulsu postanawia skręcić do Wilka i odwiedzić panny, zobaczyć jak się zmieniły.

Słuchowisko Nie Jestem Wielbłądem opowiada o aktorze filmowym, teatralnym i radiowym Andrzeju Szalawskim, który rozpoczął swoją karierę w latach 20. XX wieku. Niemal całe swoje zawodowe życie nosił piętno, którym historia naznaczyła go w czasie II wojnie światowej. Wtedy to aktor rozpoczął współpracę z niemiecką kroniką filmową, gdzie był lektorem filmów propagandowych. Grał również w koncesjonowanych przez okupanta teatrach. Mało kto jednak wie, że aktor od 1941 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej, oficerem kontrwywiadu.

Słuchowiska prezentowane podczas trzeciego dnia festiwalu Dwa Teatry. Słuchowiska prezentowane podczas trzeciego dnia festiwalu Dwa Teatry.

Świadectwo - Piątka z Poznania Sylwestra Woronieckiego opowiada historię Poznańskiej Piątki - pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej zostali aresztowani w dniach 21 i 23 września 1940 roku, a potem więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau i zamordowani w Dreźnie. Poznańska Piątka to Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski.

Policja czyli adaptacja radiowa pierwszej sztuki Sławomira Mrożka jest nowym odczytaniem jego debiutanckiego dzieła z 1958 roku. Dramat przepełniony ówczesnymi aluzjami politycznymi, także w realiach demokratycznie rządzonych państw, nie przestaje być aktualny. Ukazane w Policji mechanizmy społeczne i postawy uwikłanych w nie osób pozostają czytelne nie tylko w polskim kontekście. Zawarta w sztuce metafora państwa totalitarnego staje się po raz kolejny ostrzeżeniem dla współczesnej Europy.

Grażyna Lutosławska zaprasza do tego, by wspólnie przy słuchowisku Anioł za Lodówką zajrzeć pod podszewkę codzienności, a czasem, jeśli trzeba, razem z Kotem, Myszkami i Aniołem, który zgubił aureolę, pomóc walczyć małemu Chłopcu z Gogiem i Magogiem, czającymi się gdzieś nad naszymi balkonami.

Na koniec zaprezentowana zostanie Szarlotka. To kuchenny monodramat, czyli forma jaką przybrały w wersji radiowej wybrane utwory Anny Morawiec. To opowieść ze skraju rzeczywistości, w którym – oderwani od „tego, co powinno się robić” – trwamy w monecie olśnienia... albo wytchnienia. Bohaterka (podmiot liryczny) rozważa różne możliwości, jakie daje nam życie, każdy wiersz zaczynając od „na przykład...” Zapisuje chwile zapatrzenia się w widok za oknem, bujania w chmurach, ale też opowiada o macierzyństwie, o byciu kobietą, o spotkaniu ze śmiercią. Są tu wiersze obrazy, wiersze żarty i wiersze manifesty, jak wezwanie do „wszystkich kobiet pragnących Świętego Spokoju”, aby nie uśmiechały się zbyt szeroko do napotkanych ludzi.

Równocześnie w sali nr 2 MULTIKINA Sopot od 10:30 prezentowane będą spektakle telewizyjne.


Konkurs spektakli Teatru Telewizji MULTIKINO, sala nr 2 Konkurs spektakli Teatru Telewizji MULTIKINO, sala nr 2

W międzyczasie będzie można udać się na spotkanie z gwiazdami. W Państwowej Galerii Sztuki przy placu Zdrojowym 2 w Sopocie, gościć będą od 12:00 Grażyna Barczewska, o 13:00 Ewa Dałkowska i o 15:00 Halina Łabonarska. 

Trzeci dzień festiwalu to także dzień reportażu radiowego. Od 10:00 w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie przy Alei Franciszka Mamuszki 2, będzie można wysłuchać 5 materiałów - Rozmowa, Szepty dzieciństwa, Dzięki i zapachy, Cienkie nitki szczęścia, Kuna.

Po południu w Multikinie Sopot pokazane będzie teatralne widowisko telewizyjne dla dzieci Królowa Bałtyku


Konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży MULTIKINO, sala "Urodzinowa" Konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży MULTIKINO, sala "Urodzinowa"

Gala finałowa odbędzie się wieczorem w sopockim hotelu Sheraton i będzie transmitowana przez TVP Gdańsk o 19:30. Retransmisję będzie można zobaczyć o 23:30 na antenie TVP1.


Zobacz więcej na temat: Dwa teatry 2017