X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Pianista Piotr Paleczny z ważnym japońskim odznaczeniem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 16:54
Zasłużony polski muzyk i pedagog otrzymał z rąk ambasadora Japonii Tsukasa Kawady Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą za wybitne zasługi dla Cesarstwa Japonii.
Audio
  • Pianista Piotr Paleczny z ważnym japońskim odznaczeniem (Dwójka)
Piotr Paleczny i ambasador Japonii Tsukas Kawada
Piotr Paleczny i ambasador Japonii Tsukas KawadaFoto: Archiwum Ambasady Japonii w Polsce

- Mam nadzieję, że ten zaszczytny order, który zawisł na mojej szyi będzie początkiem nowego rozdziału mojej współpracy z Japonią w tych samych dziedzinach: artystycznej, estradowej i pedagogicznej – powiedział prof. Piotr Paleczny podczas uroczystości dekoracji i wręczenia nagrody, która odbyła się w czwartek 8 listopada br. w ambasadzie Japonii w Warszawie.

Znakomity muzyk został uhonorowany za wieloletni wkład w rozwój relacji polsko-japońskich w obszarze kultury. - Przede wszystkim wychowywanie i kształcenie nowych pokoleń japońskich pianistów – mówił o zasługach profesora podczas uroczystości ambasador Japonii. Do uczniów prof. Piotra Palecznego należą m.in. Marie Kiyone i Miku Omine – obie studiowały na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Najsłynniejszym wychowankiem polskiego pianisty jest natomiast Takashi Yamamoto, laureat IV nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2005 roku. – To są dla mnie olbrzymie satysfakcje i mogę się spodziewać, że jest to również atrakcją i satysfakcją dla strony japońskiej – mówił, nawiązując do swoich japońskich uczniów, wybitny muzyczny pedagog.

Związki prof. Piotra Palecznego z Japonią zaczęły się także od tego konkursu – jego VIII edycji z 1970 roku. Piotr Paleczny zdobył wówczas III, a japońska pianistka Mistuko Uchida II nagrodę. - Te relacje międzyludzkie sprawiły, że profesor zainteresował się Japonią, a także japońską muzyką – opowiadał podczas wyróżnienia ambasador Japonii. Dodał, że także uczestnicząc jako juror w wielu japońskich konkursach, profesor poznawał wiele osób i tym samym pobudzał wymianę kulturową pomiędzy naszymi krajami.

Pierwszy koncert Piotra Palecznego w Japonii odbył się 45 lat temu z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra pod batutą Tadeusza Strugały. – Dla mnie była to niewyobrażalna atrakcja, zobaczyć Japonię, jakiej dzisiaj już nie ma. Japonię autentyczną, jaką możemy spotkać na starych obrazach (…). Nie było motoryzacji, elektroniki – kompletnie inny świat – opowiadał prof. Paleczny podczas uroczystości. Zaznaczył, że fakt iż to wszystko przeżył, budzi w nim jednocześnie satysfakcję i rozpacz.

Od tego czasu pianista często dawał koncerty w wielu miastach Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni bywa dwa, trzy a nawet cztery razy w roku. - Japończyk, który obiera sobie jakiś cel, na sto procent go wykona – zauważył profesor chwaląc ich dyscyplinę. Podkreślił jednak, że musi być ona pod kontrolą, mieć elementy swobody, wolności i fantazji. U Japończyków najbardziej ujmuje go skromność i uprzejmość.

Po sukcesach konkursowych Piotra Palecznego rozpoczęła się jego kariera międzynarodowa. Od 1993 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Od 2004 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. XI Konkurs trwać będzie od 10 do 24 listopada tego roku. W latach 1985–2015 był siedmiokrotnie jurorem Konkursów Chopinowskich. Ponadto był jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu i Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina.

Prof. Piotr Paleczny jest również doskonałym pedagogiem muzycznym. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i kursy mistrzowskie w wielu krajach świata.


Archiwum Ambasady Japonii w PolsceOrder Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą/fot.: Archiwum Ambasady Japonii w Polsce

Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, to jedno z najwyższych odznaczeń japońskich. Został ustanowiony w 1875 roku przez cesarza Mutsuhito. Jest przyznawany zarówno obcokrajowcom, jak i Japończykom za różne zasługi w wielu dziedzinach.

MRom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak