Polskie Radio

Pianista Piotr Paleczny z ważnym japońskim odznaczeniem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 16:54
Zasłużony polski muzyk i pedagog otrzymał z rąk ambasadora Japonii Tsukasa Kawady Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą za wybitne zasługi dla Cesarstwa Japonii.
Audio
  • Pianista Piotr Paleczny z ważnym japońskim odznaczeniem (Dwójka)
Piotr Paleczny i ambasador Japonii Tsukas Kawada
Piotr Paleczny i ambasador Japonii Tsukas KawadaFoto: Archiwum Ambasady Japonii w Polsce

- Mam nadzieję, że ten zaszczytny order, który zawisł na mojej szyi będzie początkiem nowego rozdziału mojej współpracy z Japonią w tych samych dziedzinach: artystycznej, estradowej i pedagogicznej – powiedział prof. Piotr Paleczny podczas uroczystości dekoracji i wręczenia nagrody, która odbyła się w czwartek 8 listopada br. w ambasadzie Japonii w Warszawie.

Znakomity muzyk został uhonorowany za wieloletni wkład w rozwój relacji polsko-japońskich w obszarze kultury. - Przede wszystkim wychowywanie i kształcenie nowych pokoleń japońskich pianistów – mówił o zasługach profesora podczas uroczystości ambasador Japonii. Do uczniów prof. Piotra Palecznego należą m.in. Marie Kiyone i Miku Omine – obie studiowały na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Najsłynniejszym wychowankiem polskiego pianisty jest natomiast Takashi Yamamoto, laureat IV nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2005 roku. – To są dla mnie olbrzymie satysfakcje i mogę się spodziewać, że jest to również atrakcją i satysfakcją dla strony japońskiej – mówił, nawiązując do swoich japońskich uczniów, wybitny muzyczny pedagog.

Związki prof. Piotra Palecznego z Japonią zaczęły się także od tego konkursu – jego VIII edycji z 1970 roku. Piotr Paleczny zdobył wówczas III, a japońska pianistka Mistuko Uchida II nagrodę. - Te relacje międzyludzkie sprawiły, że profesor zainteresował się Japonią, a także japońską muzyką – opowiadał podczas wyróżnienia ambasador Japonii. Dodał, że także uczestnicząc jako juror w wielu japońskich konkursach, profesor poznawał wiele osób i tym samym pobudzał wymianę kulturową pomiędzy naszymi krajami.

Pierwszy koncert Piotra Palecznego w Japonii odbył się 45 lat temu z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra pod batutą Tadeusza Strugały. – Dla mnie była to niewyobrażalna atrakcja, zobaczyć Japonię, jakiej dzisiaj już nie ma. Japonię autentyczną, jaką możemy spotkać na starych obrazach (…). Nie było motoryzacji, elektroniki – kompletnie inny świat – opowiadał prof. Paleczny podczas uroczystości. Zaznaczył, że fakt iż to wszystko przeżył, budzi w nim jednocześnie satysfakcję i rozpacz.

Od tego czasu pianista często dawał koncerty w wielu miastach Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni bywa dwa, trzy a nawet cztery razy w roku. - Japończyk, który obiera sobie jakiś cel, na sto procent go wykona – zauważył profesor chwaląc ich dyscyplinę. Podkreślił jednak, że musi być ona pod kontrolą, mieć elementy swobody, wolności i fantazji. U Japończyków najbardziej ujmuje go skromność i uprzejmość.

Po sukcesach konkursowych Piotra Palecznego rozpoczęła się jego kariera międzynarodowa. Od 1993 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Od 2004 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. XI Konkurs trwać będzie od 10 do 24 listopada tego roku. W latach 1985–2015 był siedmiokrotnie jurorem Konkursów Chopinowskich. Ponadto był jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu i Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina.

Prof. Piotr Paleczny jest również doskonałym pedagogiem muzycznym. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i kursy mistrzowskie w wielu krajach świata.


Archiwum Ambasady Japonii w PolsceOrder Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą/fot.: Archiwum Ambasady Japonii w Polsce

Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, to jedno z najwyższych odznaczeń japońskich. Został ustanowiony w 1875 roku przez cesarza Mutsuhito. Jest przyznawany zarówno obcokrajowcom, jak i Japończykom za różne zasługi w wielu dziedzinach.

MRom