Polskie Radio

Brad Pitt

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Pewnego razu... w Hollywood"
Brad Pitt
Brad PittFoto: Denis Makarenko/shutterstock.com

Brad Pitt otrzymał nominację za rolę w filmie "Pewnego razu... w Hollywood".

Akcja filmu "Pewnego razu... w Hollywood" (reż. Quentin Tarantino) osadzona jest w 1969 roku w Hollywood. To historia aktora Ricka Daltona oraz jego dublera Cliffa Bootha (Brad Pitt). Dalton jest gwiazdą telewizyjną, jednak jego kariera aktorska zaczyna się walić. 

Brad Pitt (ur. 1963, Shawnee, Stany Zjednoczone) - na wielkim ekranie zadebiutował niewielką rolą w ekranizacji powieści Breta Eastona Ellisa o zblazowanych bogatych nastolatkach z Los Angeles "Mniej niż zero" (1987). 

Przełomem w jego karierze stała się postać autostopowicza J.D. w "Thelma i Louise" (1991) z Geeną Davis i Susan Sarandon. W kolejnych latach wystąpił w filmach: "Rzeka życia" (1992) Roberta Redforda, "Wywiad z wampirem" (1994) Neila Jordana i "Wichry namiętności" (1994) Edwarda Zwicka, 

Za kreację obłąkanego syna naukowca w dramacie sci-fi "12 małp" (1995) otrzymał nagrodę Złotego Globu, Saturna, Blockbuster Entertainment, Universe Reader's Choice Award i nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

W 2001 pojawił się w filmie "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra". Wystąpił też w sequelach: "Ocean's Twelve: Dogrywka" (2004)) i "Ocean's Thirteen" (2007). Rola w dramacie Alejandro Gonzáleza Iñárritu "Babel" (2006) przyniosła mu nominację do nagrody Złotego Globu.

W 2008 został obsadzony w filmie Joela i Ethana Coenów "Tajne przez poufne". W tym samym roku zagrał główną rolę w produkcji "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" Davida Finchera (nominacja do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy).

W 2009 roku pojawił się w obsadzie filmu Quentina Tarantino "Bękarty wojny". W 2011 roku został nominowany do Oscara za rolę w "Moneyball" Bennetta Millera. W 2015 roku wystąpił w "Big short" Adama McKaya.

Nominowani w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy:

Anthony Hopkins - "Dwóch papieży"
Tom Hanks - "Cóż za piękny dzień"
Al Pacino - "Irlandczyk"
Joe Pesci - "Irlandczyk"
Brad Pitt - "Pewnego razu... w Hollywood"