Polskie Radio

Tom Hanks

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Cóż za piękny dzień"
Tom Hanks
Tom HanksFoto: Kathy Hutchins/shutterstock.com

Tom Hanks otrzymał nominację za rolę w filmie "Cóż za piękny dzień".

"Cóż za piękny dzień" (reż. Marielle Heller) to opowieść oparta na prawdziwej historii przyjaźni Freda Rogersa (Tom Hanks) i dziennikarza Toma Junoda. Kiedy znużony życiem dziennikarz poznaje Rogersa, powoli porzuca swój sceptycyzm, ucząc się empatii, uprzejmości i przyzwoitości od najbardziej lubianego w Ameryce sąsiada.

Tom Hanks (ur. 1956, Concord, Stany Zjednoczone) - na dużym ekranie debiutował w komediach: "Plusk" (1984) Rona Howarda, "Wieczorze kawalerskim" (1984) Neala Israela i "Skarbonce" (1986) Richarda Benjamina. Za rolę w "Dużym" (1988) Penny'ego Marshalla otrzymał pierwszą nominację do Oscara.

W 1993 roku, rolą w filmie "Filadelfia", Hanks udowodnił, że może grać nie tylko w komediach. Za kreację chorującego na AIDS prawnika, który zostaje zwolniony z pracy, aktor otrzymał Oscara. Najbardziej znany jest z roli Forresta Gumpa, chłopca o niskim ilorazie inteligencji z niedowładem kończyn, który staje się miliarderem i bohaterem wojny w Wietnamie ("Forrest Gump", 1994), która również przyniosła mu Oscara.

Do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej nominowany był jeszcze dwa razy: za rolę kapitana Millera w filmie Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan" (1998) i w 2000 roku za rolę inżyniera firmy kurierskiej, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę w filmie "Cast Away: Poza światem" Roberta Zemeckisa.

Nominowani w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy:

Anthony Hopkins - "Dwóch papieży"
Tom Hanks - "Cóż za piękny dzień"
Al Pacino - "Irlandczyk"
Joe Pesci - "Irlandczyk"
Brad Pitt - "Pewnego razu... w Hollywood"