Polskie Radio

Joe Pesci

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Irlandczyk"
Joe Pesci
Joe Pesci Foto: Tinseltown/shutterstock.com

Joe Pesci otrzymał nominację za rolę w filmie "Irlandczyk".

"Irlandczyk" (reż. Martin Scorsese) przedstawia świat przestępczości zorganizowanej w powojennej Ameryce z perspektywy Franka Sheerana - weterana II wojny światowej, kanciarza i zabójcy na zlecenie. Akcja filmu toczy się na przestrzeni kilku dekad i ukazuje kulisy jednej z największych zagadek w historii USA, jaką było zniknięcie owianego legendą przewodniczącego związków zawodowych Jimmy'ego Hoffy.

Joe Pesci (ur. 1943, Newark, Stany Zjednoczone) - zaczynał karierę jako aktor dziecięcy, muzyk i komik. Przełomem w jego karierze okazała się rola we "Wściekłym byku" (1980) Martina Scorsese. Za kreację Joeya La Motty, brata boksera Jake'a La Motty (Robert De Niro), został nominowany do Oscara.

Występował naprzemiennie w komediach - "Mój kuzyn Vinny" (1992) Jonathana Lynna, "Kevin sam w domu" (1990) Chrisa Columbusa, "Kevin sam w Nowym Jorku" (1992) Chrisa Columbusa i w kontynuacjach "Zabójczej broni" - i filmach gangsterskich - "Chłopcy z ferajny" (1990) Martina Scorsese  i "Kasyno" (1995) Martina Scorsese.

Ma na swoim koncie Oscara za rolę Tommy'ego DeVito w "Chłopcach z ferajny".

Nominowani w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy:

Anthony Hopkins - "Dwóch papieży"
Tom Hanks - "Cóż za piękny dzień"
Al Pacino - "Irlandczyk"
Joe Pesci - "Irlandczyk"
Brad Pitt - "Pewnego razu... w Hollywood"