Polskie Radio

Scarlett Johansson

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Jojo Rabbit"
Scarlett Johansson
Scarlett JohanssonFoto: lev radin/shutterstock.com

Scarlett Johansson otrzymała nominację za rolę w filmie "Jojo Rabbit". 

"Jojo Rabbit" (reż. Taika Waititi) to opowieść o młodym Niemcu Jojo, członku nazistowskiej organizacji dla młodzieży Jungvolk, który pomaga żydówce, ale jednocześnie próbuje pozostać nazistą.

Scarlett Johansson (ur. 1984, Nowy Jork, Stany Zjednoczone) - na ekranie zadebiutowała w 1994 roku w filmie "Małolat" Roba Reinera. Dostrzeżona została w 1998 roku, kiedy zagrała obok Roberta Redforda w wyreżyserowanym przez aktora "Zaklinaczu koni".

W 2003 roku wystąpiła w dwóch bardzo dobrze przyjętych produkcjach - "Między słowami" Sofii Coppoli i "Dziewczynie z perłą" Petera Webbera. Za obie kreacje została nominowana do Złotych Globów.

W 2004 roku zagrała w "Egzaminie dojrzałości" Briana Robbinsa, "W doborowym towarzystwie" Paula Weitza i "Lokatorce" Shainee Gabel. Za ten ostatni film otrzymała swoją trzecią nominację do Złotego Globu. W 2005 roku wystąpiła po raz pierwszy w filmie Woody'ego Allena - "Wszystko gra" (czwarta nominacja do Złotego Globu). U tego reżysera wystąpiła ponownie w 2006 roku, w "Scoop - Gorący temat".

W 2010 roku zagrała w "Iron Man 2" należącym do franczyzy Marvel Cinematic Universe (MCU), gdzie wcieliła się w postać Natashy Romanoff/Czarnej Wdowy. Tę postać zagrała ponownie w: "Avengers" (2012), "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz" (2014), "Avengers: Czas Ultrona" (2015), "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" (2016), Avengers: Wojna bez granic" (2018 i "Avengers: Koniec gry" (2019).

Nominowane w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa:

Kathy Bates - "Richard Jewell"
Laura Dern - "Historia małżeńska" 
Scarlett Johansson - "Jojo Rabbit"
Florence Pugh - "Małe kobietki"
Margot Robbie - "Gorący temat"