Polskie Radio

Charlize Theron

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Gorący temat"
Kadr z filmu Gorący temat
Kadr z filmu "Gorący temat"Foto: Monolith Films

Charlize Theron otrzymała nominację za rolę w filmie "Gorący temat". 

"Gorący temat" (reż. Jay Roach) to oparta na faktach historia kobiet, które przeciwstawiły się toksycznej atmosferze w stacji informacyjnej Fox - molestowaniu przez szefa Rogera Ailesa.

Charlize Theron (ur. 1975, Benoni, Południowa Afryka) - zaczynała od niewielkich ról w produkcjach "Dzieci kukurydzy III: Miejskie żniwa" (1995), "Szaleństwa młodości" (1996), "Prawem na lewo" (1996) czy "Dwa dni z życia doliny" (1996).

Zauważona została w 1997 roku, gdy zagrała u boku Keanu Reevesa i Ala Pacino w filmie "Adwokat diabła" Taylora Hackforda. W 1999 roku partnerowała Johnny'emu Deppowi w "Żonie astronauty" Randa Ravicha. Od tamtej pory wystąpiła w niemal 40 produkcjach.

W 2003 roku otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę seryjnej morderczyni Aileen Wuornos w filmie "Monster" Patty Jenkins.

W 2006 roku była ponownie nominowana do Oscara za rolę w dramacie "Daleka północ" Niki Caro. Film opowiadał o głośnej pod koniec lat 80. w Stanach Zjednoczonych sprawie Lois E. Jenson przeciw Eveleth Taconite Co., która dotyczyła molestowania seksualnego.

Nominowane w kategorii najlepsza aktorka:

Cynthia Erivo - "Harriet"
Scarlett Johansson - "Historia małżeńska"
Saoirse Ronan - "Małe kobietki"
Charlize Theron - "Gorący temat"
Renee Zellweger - "Judy"