Polskie Radio

Sam Mendes

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:45
"1917"
Sam Mendes
Sam MendesFoto: PAP

Sam Mendes został nominowany za reżyserię filmu "1917". Obraz otrzymał też w 2020 roku Złoty Glob. Sam Mendes dostał również w 2020 roku nagrodę amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych w kategorii Najlepsze Osiągniecie Reżyserskie w filmie Fabularnym.   

Film "1917" opowiada historię dwóch brytyjskich żołnierzy na froncie zachodnim I wojny światowej. Schofield i Blake dostają rozkaz przedostania się za linię wroga, aby dostarczyć ważny rozkaz. Przekazana na czas wiadomość miała pozwolić setkom brytyjskich żołnierzy uniknąć niemieckiej pułapki.  

Scenariusz filmu "1917" został oparty m.in. na wspomnieniach dziadka reżysera, Alfreda Mendesa.


Sam Mendes, właściwie Samuel Alexander Mendes, urodził się 1 sierpnia 1965 roku w Reading w Anglii. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, pracuje również w Hollywood.

W 2000 roku otrzymał Oscara za reżyserię filmu "American Beauty", który był jego debiutem. Obraz został obsypany nagrodami. Film otrzymał w 1999 roku m.in Złoty Glob w kategorii najlepszy reżyser, Nagrodę Jury jako najlepszy dramat, a także nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy film i najlepszy reżyser. W 2000 roku obraz został nagrodzony MTV Music Awards w kategorii najlepszy film.

Mendes wyreżyserował również dwa filmy z serii o Jamesie Bondzie: "Skyfall" i "Spectre". Pierwszy z nich w 2013 roku dostał nagrodę BAFTA w kategorii Najlepszy Film. "Spectre" był z kolei w 2016 roku nominowany w kategorii Nagroda Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej. 

Sam Mendes w 2016 roku przewodniczył jury konkursu głównego na 73. MFF w Wenecji.

Nominacje dla filmu "1917" w pozostałych kategoriach:

Najlepszy film

Najlepszy scenariusz oryginalny

Najlepsza charakteryzacja i fryzury

Najlepsza muzyka oryginalna

Najlepsza scenografia

Najlepsze efekty specjalne

Najlepsze zdjęcia

Najlepszy dźwięk

Najlepszy montaż dźwięku

Nominowani w kategorii Najlepszy reżyser:

Todd Philips "Joker"

Quentin Tarantino "Pewnego razu ... w Hollywood"

Martin Scorsese "Irlandczyk"

Joon-ho Bong "Parasite"