Polskie Radio

Quentin Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 12:27
"Pewnego razu ... w Hollywood"
Quentin Tarantino
Quentin TarantinoFoto: PAP

Quentin Tarantino otrzymał nominacje za reżyserię filmu "Pewnego razu w ..Hollywood". To obraz, o którym się mówi, że jest hołdem złożonym staremu, beztroskiemu Hollywood.

Film opowiada historię Rica Daltona, w tej roli Leonardo DiCaprio, i jego dublera-kaskadera Cliffa Bootha, którego zagrał Brad Pitt.

Obraz jest pełen kinowych cytatów, anegdot i ukrytych znaczeń, których często można nie dostrzec oglądając go po raz pierwszy.

Sam tytuł nawiązuje do spaghetti westernu "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" z 1968 roku w reżyserii Sergio Leone, a także do innego obrazu tego samego reżysera "Dawno temu w Ameryce" z 1984 roku.   

Produkcja otrzymała 7-minutową owację na stojąco po premierze na festiwalu filmowym w Cannes. 

Film w tym roku otrzymał trzy Złote Globy w kategorii najlepsza komedia lub musical, Quentin Tarantino za najlepszy scenariusz, a Brad Pitt dla najlepszego aktora drugoplanowego. 

Z kolei na festiwalu w Cannes filmowi została przyznana Nagroda Specjalna - Psia Palma - dla psa Brandy. 

Quentin Tarantino urodził się 27 marca 1963 roku w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Jest uważany za jednego z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego. Jest mistrzem łączenia w swych filmach różnorodnych, niejednokrotnie przeciwstawnych i wykluczających się stylistyk. 

Szkołę porzucił w wieku 16 lat, po latach wspominał, że jedynym przedmiotem, który lubił była historia. Kiedy miał 22 lata zatrudnił się w wypożyczalni kaset wideo, co było przełomowym wydarzeniem w jego życiu. Dzięki pracy mógł oglądać filmy i ... uczyć się kina. 

Jedna z pierwszych filmowych prac był scenariusz filmu "Urodzeni mordercy", obraz wyreżyserował Oliver Stone.

Najważniejsze filmy Quentina Tarantino to debiutanckie "Wściekłe psy" (1992), "Pulp Fiction" (1994), "Kill Bill" (2003), "Kill Bill II"(2004), "Bękarty wojny" (2009) i "Django" (2012).

Do tej pory reżyser otrzymał dwie statuetki Oscara: w 1995 roku za najlepszy scenariusz oryginalny za film "Pulp Fiction" i w 2013 roku w tej samej kategorii za film "Django".

Tarantino ma w swej kolekcji także 3 Złote Globy: w 1995 roku za najlepszy scenariusz do filmu "Pulp Fiction",  w 2013 roku w tej samej kategorii do filmu "Django" i w tym roku za najlepszy scenariusz do filmu "Pewnego razu ... w Hollywood".

Reżyser ma również Złotą Palmę - otrzymał ją na festiwalu w Cannes w 1994 roku za wygraną w kategorii najlepszy film - "Pulp Fiction". W tej kategorii kandydował również obraz Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory: Czerwony". Wielu krytyków było zdania, że Złota Palma powinna trafić w ręce polskiego reżysera.      

Nominacje dla filmu "Pewnego razu w ... Hollywood" w pozostałych kategoriach:

Najlepszy film

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Najlepszy aktor drugoplanowy

Najlepszy scenariusz oryginalny

Najlepsza scenografia

Najlepsze kostiumy

Najlepsze zdjęcia

Najlepszy dźwięk

Najlepszy montaż dźwięku 

Nominowani kategorii Najlepszy reżyser:

Sam Mendes "1917"

Todd Phillips "Joker"

Martin Scorsese "Irlandczyk"

Joon-ho Bong "Parasite"