Polskie Radio

Nędznicy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 15:25
Najlepszy film międzynarodowy
Les Miserables
Les MiserablesFoto: mat.prasowe

Film "Nędznicy" pokazuje współczesny Paryż, który jest nie tylko miastem wielu kultur i narodowości, ale też licznych skrajności, które czasami prowadzą do aktów przemocy. 

Kiedy do wydziału policji zajmującego się uliczną przestępczością trafia młody idealista Stephane, nikt nie podejrzewa, że tym razem siła agresji i brutalność będą znacznie większe. 

Według krytyków film "Nędznicy" jest szokujący. 41-letni Ladj Ly nakręcił film o świecie, w którym się wychował, w podparyskiej dzielnicy Montfermeil, w blokowisku zamieszkałym głównie przez rodziny ciemnoskórych imigrantów. 

Zdaniem reżysera, to film o ludziach żyjących na marginesie społeczeństwa, o podparyskich dzielnicach nędzy, o brutalności policji, braku edukacji i o dzieciach rosnących w tak traumatycznej rzeczywistości.         

Film "Nędznicy" został obsypany nagrodami m.in. Europejskiej Akademii Filmowej 2019: Europejskie odkrycie roku - Prix FIRPRESCI, Najlepszy europejski film roku (Christophe Barral, Ladj Ly, Toufik Ayadi) i Najlepszy europejski scenarzysta roku ( Alexis Manenti, Giordano Gederlini, Ladj Ly);  

Reżyseria: Ladj Ly

Scenariusz: Ladj Ly/Giordano Gederlini

Gatunek: Dramat

Produkcja: Francja


Nominowani w tej kategorii:

"Boże Ciało" Jan Komasa

"Kraina miodu" Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

"Parasite" Joon-ho Bong

"Ból i brzask" Pedro Almodovar