Polskie Radio

Kathy Bates

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Richard Jewell"
Kathy Bates
Kathy BatesFoto: Kathy Hutchins/shutterstock.com

Kathy Bates otrzymała nominację za rolę w filmie "Richard Jewell". 

"Richard Jewell" (reż. Clint Eastwood) to historia amerykańskiego ochroniarza, który ratuje życie tysięcy ludzi, zapobiegając wybuchowi bomby w trakcie igrzysk olimpijskich, ale media podają fałszywą informację, jakoby to on był terrorystą.

Kathy Bates (ur. 1948, Mamphis, Stany Zjednoczone) - na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w niewielkiej roli w komedii Miloša Formana "Odlot" (1971), gdzie zaśpiewała nawet w jedną z piosenek. 

Na latach 80. pojawiła się w komedii Roberta Altmana "Wróć, Jimmy Deanie" (1982) z Cher i Karen Black, komedii fantasy "W swoim rodzaju" (1983) z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John oraz dreszczowcu Sidneya Lumeta "Nazajutrz" (1986) z Jane Fondą i Jeffem Bridgesem. 

Najbardziej znana jest z głównej roli w ekranizacji powieści Stephena Kinga "Misery" (1990). Kreacja fanatycznej miłośniczki prozy cenionego pisarza przyniosła jej Oscara.

W latach 90. zagrała prostytutkę w "Cieniach we mgle" (1991) Woody'ego Allena, Hazel Quarrier w dramacie Hectora Babenco "Zabawa w Boga" (1991) oraz borykającą się z małżeńskimi problemami Evelyn Couch w komediodramacie Jona Avneta "Smażone zielone pomidory" (1991). Stworzyła również ciekawą kreację w komedii romantycznej "Druga miłość" (1992) i "Dolores" (1995). Pojawiła się w "Titanicu" (1997) Jamesa Camerona.

Za role w filmach "Barwy kampanii" (reż. Mike Nichols, 1998) i "Schmidt" (reż. Alexander Payne, 2002) była nominowana do Oscara. 

Nominowane w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa:

Kathy Bates - "Richard Jewell"
Laura Dern - "Historia małżeńska" 
Scarlett Johansson - "Jojo Rabbit"
Florence Pugh - "Małe kobietki"
Margot Robbie - "Gorący temat"