Polskie Radio

Joaquin Phoenix

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
 "Joker"
Joaquin Phoenix
Joaquin PhoenixFoto: Denis Makarenko/shutterstock.com

Joaquin Phoenix otrzymał nominację za rolę w filmie "Joker".

"Joker" (reż. Todd Phillips) - to historia strudzonego życiem komika (Joaquin Phoenix), który popada w obłęd i staje się psychopatycznym mordercą.

Joaquin Phoenix (ur. 1974, San Juan, Portoryko) - debiutował jako dziecko. W 1995 roku zagrał w filmie Gusa Van Santa "Za wszelką cenę", w którym partnerował Mattowi Dillonowi i Nicole Kidman.
Zagrał także m.in. w filmach "Osiem milimetrów" (1999) Joela Shumachera i "Zatrute pióro (2000) Philipa Kaufmana. Rola cesarza Kommodusa w superprodukcji Ridleya Scotta "Gladiator" (2000) przyniosła mu nominacje do Oscara i Złotego Globu.

Później pojawił się m.in. w filmach: "Buffalo Soldiers" (2001) Gregora Jordana, "Znaki" (2002) M. Nighta Shyamalana i "Płonąca pułapka" (2004) Jacka Morrisona. W 2006 roku został nominowany do Oscara za rolę piosenkarza Johnny'ego Casha w filmie "Spacer po linie" Jamesa Mangolda.

Kolejną nominację przyniósł mu udział w produkcji "Mistrz" (2012) Paula Thomasa Andersona. Dobrze została przyjęta także jego rola w filmie "Ona" (2013) Spike'a Jonze'a i "Nigdy cię tu nie było" (2017) Lynne'a Ramsaya.

Nominowani w kategorii najlepszy aktor:

Antonio Banderas - "Ból i blask"
Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu... w Hollywood"
Adam Driver - "Historia małżeńska"
Joaquin Phoenix - Joker"
Jonathan Pryce - "Dwóch papieży"