Polskie Radio

Jonathan Pryce

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
"Dwóch papieży"
Jonathan Pryce
Jonathan PryceFoto: Denis Makarenko/shutterstock.com

Jonathan Pryce otrzymał nominację za rolę w filmie "Dwóch papieży". 

"Dwóch papieży" (reż. Fernando Meirelles) to fikcyjna, choć inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opowieść o zmieniających się na przestrzeni lat relacjach kardynałów Josepha Ratzingera (papieża Benedykta XVI) i Jorge Bergoglio (papieża Franciszka).

Jonathan Pryce (ur. 1947, Holywell, Wielka Brytania) - zadebiutował na dużym ekranie w 1976 roku w dramacie wojennym Stuarta Rosenberga "Przeklęty rejs". 

Pojawił się m.in. w filmie Briana Gibsona "Breaking Glass" (1980), "Wieku niewinności (1993) Martina Scorsese, w komediodramacie biograficznym "Barbarzyńcy u bram" (1993), w dramacie Christophera Hamptona "Carrington" (1995). Zagrał postać Elliotta Carvera, głównego czarnego charakteru serii przygód o Jamesie Bondzie, w "Jutro nie umiera nigdy" (1998) i kapitana Williama Riversa w "Sanatorium poetów" (1997) Gilliesa Mackinnona.

Wystąpił jako gubernator Weatherby Swann w filmie "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" (2003) oraz sequelach - "Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" (2006) i "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" (2007) z Johnnym Deppem, Geoffreyem Rushem, Orlando Bloomem i Keirą Knightly.

Nominowani w kategorii najlepszy aktor:

Antonio Banderas - "Ból i blask"
Leonardo DiCaprio - "Pewnego razu... w Hollywood"
Adam Driver - "Historia małżeńska"
Joaquin Phoenix - Joker"
Jonathan Pryce - "Dwóch papieży"