Polskie Radio

"Boże Ciało" - historia inspirowana prawdziwymi zdarzeniami

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:00
Kadr z filmu Boże Ciało
Kadr z filmu "Boże Ciało"Foto: kinoswiat.pl/biuro-prasowe/

"Boże Ciało" to projekt w polskim i europejskim kinie niezwykle oryginalny - odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi. Inspiracją był reportaż Mateusza Pacewicza "Kamil, który księdza udawał" o mężczyznach podszywających się w Polsce pod duchownych.

Z poprawczaka do kościoła

Bohaterem filmu jest 20-letni Daniel, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i zaczyna skrycie marzyć, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim.

boże ciało jan komasa 1200.jpg
Łukasz Adamski: uniwersalizm jest siłą "Bożego Ciała"

Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

Od początku jego metody ewangelizacji budzą wśród mieszkańców kontrowersje, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej.

Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami.

Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw…

Twórcy

Boże Ciało 1200.jpg
Błażej Hrapkowicz: "Boże Ciało" inteligentnie mówi o wspólnocie, duchowości i cielesności

"Boże ciało" wyreżyserował Jan Komasa ("Sala samobójców", "Miasto 44"), reżyser i scenarzysta, odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" i srebrnym Krzyżem Zasługi. Studiował w PWSFTviT w Łodzi. Za swoją studencką etiudę "Fajnie, że jesteś" został nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes, w sekcji Cinefondation. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.

W rolę 20-letniego Daniela brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat - Bartosz Bielenia ("Na granicy"). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia - Eliza Rycembel ("Obietnica", "Carte Blanche") i Tomasz Ziętek ("Cicha Noc", "Konwój"), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni - Aleksandra Konieczna ("Ostatnia Rodzina") i Łukasz Simlat ("Amok") oraz Leszek Lichota - główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali - "Wataha".

Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do "Bożego Ciała" jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy - Piotr Sobociński Jr. ("Wołyń", "Bogowie", "Drogówka"). Fascynującą muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, "Przeszłość" Asghara Farhadiego czy ostatnio "Dzięki Bogu" Françoisa Ozona.

mat. promocyjne/kk