Polskie Radio

Ból i blask

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 09:42
Najlepszy film międzynarodowy
Ból i blask, reż. Pedro Almodovar
"Ból i blask", reż. Pedro AlmodovarFoto: mat.prasowe

"Ból i blask" to, według krytyków, najlepszy i jednocześnie najbardziej osobisty fil Pedro Almodovara od lat. 

Twórca "Wszystko o mojej matce" i "Porozmawiaj z nią" opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji, oraz o tym, co po latach zostaje z relacji - zwłaszcza miłosnych - z ważnymi dla nas ludźmi. 

"Ból i blask" to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penelope Cruz, oraz - przede wszystkim - z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. festiwalu w Cannes.

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości.

Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania.

Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. 

„Ból i blask” to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę „Osiem i pół” Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość  z poczuciem humoru.

Reżyseria: Pedro Almodovar

Scenariusz: Pedro Almodovar

Gatunek: Dramat

Produkcja: Hiszpania 

Nominowani w tej kategorii:

"Boże Ciało" Jan Komasa

"Kraina miodu" Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

"Parasite" Joon-ho Bong

"Nędznicy" Ladj Ly