Polskie Radio

Najlepsze koncerty oraz rozmowy z polskimi dyrygentami i solistami w "Filharmonii Dwójki"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 18:51
W ramach audycji "Filharmonia w Dwójce" Program 2 Polskiego Radia proponuje słuchaczom aż sześć muzycznych wieczorów tygodniowo. Dodatkowo przed każdym koncertem dziennikarze muzyczni stacji rozmawiają z dyrygentem lub solistami, a w programie często znajdują się wykonania Polskiej Orkiestry Radiowej (obecnie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie). Emisja od poniedziałku do piątku od godz. 19.00, a w niedziele od godz. 18.00.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: XiXinXing/Shutterstock

"Filharmonia Dwójki" to największa "sala koncertowa" w kraju. Codziennie występują w niej gwiazdy. - Prezentujemy koncerty z najbardziej prestiżowych scen Europy i świata, transmitujemy najważniejsze wydarzenia polskich festiwali muzycznych - mówią prowadzący audycję.

W środy najczęściej emitowana jest w niej muzyka dawna, a w czwartki - nowe nurty muzyki współczesnej. Piątki zarezerwowane są na koncerty sezonu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a niedziele to czas Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. - Ale to tylko ogólne reguły - życie muzyczne jest wszak przebogate i rozwija się dynamicznie - dodają dziennikarze Dwójki, którzy przypominają, że tylko w tym paśmie można słuchać koncertów z Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Sacrum Profanum, Misteriów Paschaliów, czy Warszawskiej Jesieni.

Aktualnie Dwójka w swojej flagowej audycji przypomina najlepsze koncerty w rodzimych wykonaniach - wszystko po to, by wesprzeć polskich artystów, nie mających obecnie możliwości występowania przed publicznością. Dodatkowo stacja zadbała o to, żeby słuchacze mogli posłuchać autorskiej zapowiedzi koncertu w wykonaniu bohaterów każdego z muzycznych wieczorów, czyli dyrygentów lub solistów. Takie telefoniczne, nagrane rozmowy poprzedzają każdy koncert. Do tej pory wyemitowane zostały rozmowy m.in. z Agnieszką Duczmal, Jerzym Maksymiukiem, Antonim Witem, Jackiem Kaspszykiem, Pawłem Mykietynem, Martyną Pastuszką.

ARTYŚCI "FILHARMONII DWÓJKI". POSŁUCHAJ ROZMÓW >>>