Polskie Radio

Rosyjska gra szczepionkowa w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 16:00
Posiadanie własnej szczepionki to dla krajów takich jak Rosja czy Chiny element prestiżu, który mówi „wciąż jesteśmy mocarstwami” - powiedziała podczas debaty  „Rosyjska gra szczepionkowa w Unii Europejskiej” doktor Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych na temat ambitnych planów Rosji związanych z dystrybucją szczepionki Sputnik V w Europie.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: upload.wikimedia.org

Gdy w sierpniu ubiegłego roku Rosja ogłosiła, że wyprodukowała pierwszą szczepionkę przeciwko wirusowi, spotkało się to raczej ze sceptycyzmem ze względu na nieukończony proces badań klinicznych. Dziś zainteresowanie Sputnikiem V rośnie, a wraz z nim liczba pytań. Najważniejszym celem Rosji w stosunku do Unii Europejskiej jest osłabienie tej organizacji – podkreśla profesor Agnieszka Legucka, ekspertka ds. Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. I zaznacza, że wiele wskazuje na to, że dyplomacja szczepionkowa Rosji jest w tym sensie bardzo skuteczna.

Pomimo aktywnych działań, mających na celu dystrybucję szczepionki w Europie, Rosja musi zmierzyć się z czynnikami wewnętrznymi, które mogą stanowić przeszkodę w osiągnięciu jej ambitnych celów. Jak zauważa profesor Agnieszka Legucka, Rosja ma podobne problemy z mocą produkcyjną co koncerny farmaceutyczne, takie jak AstraZeneca, Moderna czy Pfizer. Duży popyt wewnętrzny oraz międzynarodowy skłonił Rosję do podjęcia rozmów w sprawie rozszerzenia linii produkcyjnych na inne kraje.

Co Rosja chce i może osiągnąć w wyścigu szczepionkowym? Jak daleko może się posunąć w promocji swojego preparatu? Czy jest w stanie zrealizować ambitne plany związane z jego dystrybucją? I co Europa i świat ryzykują dopuszczając Sputnik V na rynek?  

O tym w debacie Polskiego Radia i Euranet Plus „Rosyjska gra szczepionkowa w Unii Europejskiej”.


Tytuł debaty: Euranet Plus - Rosyjska gra szczepionkowa w Unii Europejskiej
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Goście: dr Małgorzata Bonikowska-prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, prof.Agnieszka Legucka - ekspertka ds. Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych,Marta Kowalska z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji  
Data: 19.03.2021
Godzina publikacji :16:00


 


Zobacz więcej na temat: Euranet Plus